Home

Dünyada nasıl yaşadığımız değil ahirete nasıl döndüğümüz önemli!

تَنْز۪يلُ الْكِتَابِ مِنَ اللّٰهِ الْعَز۪يزِ الْعَل۪يمِۙ

غَافِرِ الذَّنْبِ وَقَابِلِ التَّوْبِ شَد۪يدِ الْعِقَابِ ذِي الطَّوْلِۜ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۜ اِلَيْهِ الْمَص۪يرُ

“Bu Kitap (Kuran) mutlak galip, hakkıyla bilen, günahı bağışlayan, tevbeyi kabul eden, azabı çetin, lütuf sahibi Allah tarafından indirilmiştir. O’ndan başka ilâh yoktur, dönüş O’nadır.” (Mü’min 2-3)

Rabbimiz, Kuran-ı Kerim’i, kendi katından indirildiğini bildirdikten sonra, Aziz ve Âlim olduğunu da ifade buyurdu. Aziz ismi Kuran’da on sekiz ayette geçmektedir. İsim sıfatlar, Kuran’ın bir üslubu olarak, çoğunlukla ayetlerin sonunda yer almakta ve çift olarak zikredilmektedir. Ele aldığımız ayette olduğu gibi: Aziz ve Âlim olan Allah… Aziz isminin birlikte anıldığı diğer isimler ise şu şekildedir: Aziz ve Hakim; Aziz ve Hamid; Aziz ve Rahim; Aziz ve Vehhâb, Aziz ve Gaffar.

Mü’min suresinin bu ilk ayetlerinde Rabbimiz yarattığı varlıkları ve özellikle aklına- iradesine Kuran indirip sorumlu tuttuğu insanı, iradesini doğru yolda kullanıp Kuran yolundan şaşmaması için, Zât’ını tanıtarak, eğitmektedir. Adeta şöyle buyrulmaktadır:

Ey insan! Senin Rabbin, hayata, ölüme, yeniden dirilişe, insanlardan hesap sormaya, hak eden insanları cennetine yahut cehennemine koyup bulundukları mekânlarda ebedi kalmalarını sağlamaya kadirdir; O, Kuran’da, neyi yaptığını neyi yapacağını bildirdiyse; O, emrine galiptir.

Ey İnsan! Senin Rabbin, dünyanın ve ahiretin yaratıcısı olarak, her iki âlemin evveli, ahiri, zahiri ve batını hakkında tek bilgi sahibi Zât’tır; her şeyi yapan ve her şeyi bilen sadece O’dur.

Ey insan! Seni Rabbin, imtihanı gereği, nefsi duygularla da seni sınamakta ve emirlerine muhalif her eylemini senin aleyhine günah olarak kaydetmektedir. Fakat sana günahtan kurtuluş yolunu da öğretmiştir: İman ve tövbe… Günahları yaşama şekli haline getirmez de günahlara pişmanlık duyup kalbin özrüne, lisanın özrü de iştirak ettiğinde, Rabbin, günahları bağışlayacağını ve hiç günah işlememiş bir insan gibi seni kulluğa kabul edeceği müjdesini vermektedir.

Ey insan! Senin Rabbin, seni uyararak buyuruyor: Günahta, inkârda, şirkte… ısrar edersen bu günahlar senin yanına kalmayacak. İman ve tövbe etmemiş biri olarak, takındığın küstahça kibrin karşılığı cehennem olacaktır. Bu cezadan kurtulmak üzere yanına koşacağın, eteğini tutup yerlere kapanacağın başka bir kudret sahibi kimse yoktur. İlah, benim bana döneceksin!

Sonuç: Kuran, Rabbimizin biz insanlara indirdiği rahmet elidir, lütfudur; iyiliği ve yardımıdır. Kuran’da yer alan isim ve sıfatlar dikkatlice incelenip Rabbimizi iyice tanımalıyız. Çünkü sahibimizi iyice tanımazsak ortada kalırız. Dünyadaki yaşayışımız şaşkın yaşayışı, ahirete dönüşümüz de şaşkın dönüşü olur!

M.Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s