Home

Hayat ilahi bir amaca hizmet etmektedir

تَنْز۪يلُ الْكِتَابِ مِنَ اللّٰهِ الْعَز۪يزِ الْحَك۪يمِ

 “Bu Kitap Aziz ve Hakîm Allah tarafından indirilmiştir.” (Ahkâf – 2)

Surenin 3, 4 ve 5’nci ayetlerinde ise Rabbimiz şu açıklamayı yapmaktadır: “Biz; gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları bir amaçla ve belli bir süreliğine yarattık. İnkâr edenler uyarıldıkları şeylerden yüz çevirmekteler. De ki: Söylesenize! Allah’ı bırakıp taptığınız şeyler yeryüzünde ne yaratmış; göstersenize bana! Yoksa onların göklere ortaklıkları mı var? Eğer doğru söylüyorsanız size indirilmiş bir kitap yahut bir bilgi varsa onu bana getirin. Allah’ı bırakıp da kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere tapandan daha gafil kim olabilir? Oysa onlar, bunların tapmalarından habersizdirler.”

Put kültürüne inanan Mekkelilere yapılan bu ihtar kıyamete kadar put kültürünü yaşatan toplumlara da yapılmış bir uyarıdır: Aklınızı başınıza alın; Allah, hayatı bir amaç için yarattı. Bu amacı öğrenmek üzere, dünyanın ve göklerin aklı ve kalbi hükmündeki Kuran’a öğrenci olun ve ahiret hayatına hazırlanın.

Rabbimiz ayetlerde; göklerin ve dünyanın belli yasalara göre yaratıldığını ve evrenin düzeninin, düzeni kuran tarafından korunduğunu, fakat düzenin sonsuz olmadığını, aksine belirlenmiş bir sonun olduğunu, ikaz etmektedir. Vakti saati gelince düzeni kuran düzeni bozacak ve evrenin kıyameti kopacak. Kıymete kadar insanlık, güvenlik sorunu yaşamadan, evrenden ve evrenin yazılı aklı durumundaki Kuran’dan istifade edecek. Evrenin ve Kuran’ın, hayatı devam ettirme süresi tamamlanınca evrensel bina yıkılacak ve ebedi olan asıl hayat, ahiret hayatı, başlayacak.

Dünyadaki insan, hayvan, bitki, her varlık ilahi bir kitaptır. Canlı Kuran… Her varlık, Rabbimizin isim ve sıfatlarının görünme yeridir. Haliyle atomik yapılardan gök cisimlerine kadar, tüm canlı ve cansız varlıklar, bütünleşmiş evrensel bir sistem olarak, Allah Teâlâ’nın varlığını ve birliğini ilan edip insana görevini gösteriyor. Görmeyenler, elleriyle kendilerine tanrılar yapıp onlara tapıyorlar. Çağımızda milletlerin yarısının hâlâ putlara tapmaya devam etmesi, bu insanların, akılları ve vicdanları olmasına rağmen, varlıktaki düzeni görüp bir olan Allah’a ulaşamamaları ve ilahi maksadı anlayamamaları en derin bir insanlık gafletidir.

Sonuç: Kuran’dan öğreniyoruz ki, insanlık, dünyadaki ilk günlerinden itibaren, peygamberle irşat edilmeye çalışılmışladır. İnsanlar, putlara tapmasınlar, evrenin tek olan düzeninden yola çıkıp tek olan İlaha ulaşıp, O’na kulluk etsinler diye, Allah, son elçi Hazreti Muhammed (sav)’e kadar, yüzlerce, binlerce peygamber tayin ederek, insanlığı uyarmıştır. Hidayet kapısı kıyamete kadar açıktır. Her varlık, Yaratıcının bir ayetidir; her varlık, ilahi isimlerin görünme yeridir. Putta kalmamak ve ilahi gayeyi yüklenmek için, Kuran’a ve kâinat kitabına bakmak; okumak, anlamak ve amel etmek, akıl ve vicdan aydınlanması için kâfidir.

M. Talât Uzunyaylalı     

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s