Home

Hayat ilahi bir amaca hizmet etmektedir

تَنْز۪يلُ الْكِتَابِ مِنَ اللّٰهِ الْعَز۪يزِ الْحَك۪يمِ

 “Bu Kitap Aziz ve Hakîm Allah tarafından indirilmiştir.” (Ahkâf – 2)

Surenin 3, 4 ve 5’nci ayetlerinde ise Rabbimiz şu açıklamayı yapmaktadır: “Biz; gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları bir amaçla ve belli bir süreliğine yarattık. İnkâr edenler uyarıldıkları şeylerden yüz çevirmekteler. De ki: Söylesenize! Allah’ı bırakıp taptığınız şeyler yeryüzünde ne yaratmış; göstersenize bana! Yoksa onların göklere ortaklıkları mı var? Eğer doğru söylüyorsanız size indirilmiş bir kitap yahut bir bilgi varsa onu bana getirin. Allah’ı bırakıp da kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere tapandan daha gafil kim olabilir? Oysa onlar, bunların tapmalarından habersizdirler.”

Put kültürüne inanan Mekkelilere yapılan bu uyarı, aynı zamanda put kültürünü kıyamete kadar yaşatan toplumlara da bir uyarıdır:   Kararınızı verin; Allah yaşamı bir amaç için yaratmıştır. Bu gayeyi öğrenmek için, dünyanın ve göklerin ruhu ve kalbi olan Kur’an’ı inceleyin ve ahiret hayatına hazırlanın.

Rabbimiz ayetlerinde; göklerin ve yerin belirli kanunlara göre yaratıldığını ve kainatın düzeninin, düzeni kuran tarafından korunduğu ancak düzenin ezeli olmadığını, aksine belirli bir sonu olduğu konusunda uyarıda bulunur. Zamanı geldiğinde düzeni kuran düzeni bozar ve evren helak olur. İnsanlık, güvenlik sorunu yaşamadan, evrenden ve evrenin yazılı ruhu olan Kuran’dan yararlanacaktır. Kâinatın ve Kur’an-ı Kerim’in ömrü tamamlanınca, küllî yapı yıkılacak ve hakiki ebedî hayat, ahiret hayatı başlayacaktır.

İnsan, hayvan, bitki, dünyadaki her varlık ilahi bir kitaptır. Yaşayan Kuran… Her varlık, Rabbimizin isim ve niteliklerini gösteren birer ayettir. Atom yapılardan gök cisimlerine kadar tüm canlı ve cansız varlıklar, bütünleşik bir evrensel sistem olarak, Allah’ın varlığını ve birliğini ilan eder ve insana görevini gösterir. Görmeyenler, elleriyle tanrılar yapar ve onlara taparlar. Çağımızdaki milletlerin yarısının hala putlara tapıyor olması ve bu insanların akıl ve vicdan sahibi olmalarına rağmen varlıktaki düzeni görememeleri, tek bir Allah’a ulaşmaları ve ilahi maksadı anlayamamaları, en derin insan gafletidir.

Sonuç: Kur’an’dan öğreniyoruz ki, insanlığa, yeryüzündeki ilk günlerinden itibaren, Peygamberler aracılığıyla rehberlik edilmiştir. Allah, insanların putlara tapmasınlar, evrenin tek düzeninden tek Allah’a ulaşıp O’na kulluk etsinler diye, son elçisi Hz. Muhammed’e kadar çok sayıda peygamber görevlendirmiştir. Hidayet kapısı kıyamete kadar açıktır. Her varlık Yaradan’dan bir ayettir; her varlık ilahi isimlerin zuhur yeridir. Puta tapmamak için Kuran’a ve kainatın kitabına bakmak; okumak, anlamak ve hareket etmek, zihni ve vicdanı aydınlatmaya yeter.

M. Talât Uzunyaylalı     

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s