Home

uncategorized-window_scene_0

Hayat, hayat sahibinden geliyor
اَللّٰهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۙ الْحَيُّ الْقَيُّوم…

“Allah ki, O’ndan başka tanrı yoktur, daima diri ve yaratığı varlıkların koruyucusu ve yöneticisidir…” (Âl-i İmrân 2)

الْحَيُّ – El-Hayy, Rabbimizin ism-i şeriflerindendir. Ezelî ve ebedî hayat sahibi demektir.  Allah Teâlâ, mutlak hayattır; ölümsüzdür.
الْقَيُّومُ – El-Kayyûm da Allah Teâlâ’nın isimlerindendir. Kayyûm; Rabbimizin yarattığı varlıkları dilediği gibi idare etmesi, her şeyin varlığının kendisiyle ayakta durması ve devam etmesi manasına gelmektedir. Hayat, hayat sahibinden geliyor. Hayatı yaratan aynı zamanda hayatı devam ettirmekte ve ondaki düzeni de korumaktadır. Rabbimizi tanıma hususunda el-hayy ismi gibi, el-kayyûm ism-i şerifi de önemlidir.
Meselâ: Baki bir hayat sahibi olan Allah Teâlâ, güneşi, ısı ve ışık kaynağı şeklinde sanatının muhteşem bir eseri olarak yaratmıştır. Bu işin birinci safhasıdır. Güneşin, milyonlarca yıldan beri, kozmik bir soba gibi,  uzayda, sönmeden, belli bir ısıda yanmaya devam etmesi, bu harika sobasıyla elde edilen faydaların kesintisiz olarak devamı, Hayy ve Kayyûm isminin bir tecellisidir. Diğer tüm varlıklar da böyledir.
Sonuç: El- Hayy ve El- Kayyûm Rabbimizin mübarek isimlerindendir. Güneş gibi, diğer tüm varlıkları; insanları, melekleri, şeytanları, cinleri, hayvanları, bitkileri ve benzeri varlıkları hayat sahibi olarak yaratan ve varlığı yardıma ihtiyaç duymadan dilediği kadar hayatta tutan Rabbimizin şanı ne yücedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s