Home

oluml

Ölümü Allah için olmayanlar!

قُلْ إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

“De ki; namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En’âm 162)

Modern toplum bireyi kendi için yaşayan bir varlık türüdür. Bu yüzden bencildir; kendini düşünür, menfaatini gözetir. Bu durum Batı’da egoizm olarak bilinir ve yaygın bir görünüme sahiptir. Egoistler anne baba, hısım akraba, konu komşu, hatta eş ve çocukların beklentilerini çok önemsemezler. Öncelik daime kendi beklentilerinin yerine getirilmesi yönündedir. Bencil insanlarda kalın bir kibirlilik damarı da işler durur. Bu yüzden başkasını gerçek manada sevemez ve başkasına değer vermezler. Bencil ve kibirliler yalnızlığa mahkumdur. Ülkemizin Batılılaşmış kesimleri ve Batı toplum bireylerinin bugün yaşadığı ruhsal sefaletin kaynağı bencilliği ve kibri içeren egoizmi benimsemiş olmalarıdır.

İman ise; egoizmi terbiye eden yegâne yöntemdir. İnsan, Allah’ın varlığına inandığında bencilliğine, kibrine karşı büyük bir savunma gücü elde etmiş olmaktadır. Allah için namaz kılmak, oruç tutmak, zekat ve sadaka vermek, ana babaya, konu komşuya, hısıma akrabaya, eşe çocuğa, ülkeye ve insanlığa karşı kendini sorumlu hissetmek kişiyi egoizmden kurtarır.

Kendi için yaşayan kendi için ölür. Oysa bu dünya hayatını Allah için yaşayan kişilerin ölümü de Allah içindir. Kendi için yaşayanın ölümü büyük bir trajedidir; kişisel putu haline getirdiği nefsinin ölümle yok olacağını düşünmesinden daha korkunç bir şey yoktur. Oysa iman sahibi kişi, kendinin Allah tarafından yaratıldığını, hayatının ve nimetlerin Allah’a ait olduğunu bilir. Kendisine hayat veren Allah’ın ölümle hayatını geri alacağını; fakat tekrar ebedî bir âlem için hayatını iade edeceğini bildiğinden, ölümü tevekkülle karşılar.

Sonuç: Allah herkesin ve her şeyin Rabbidir. Bunun farkında olanlar iman sahibi kimselerdir. Onlar günahkâr da olsalar, -değil mi ki Allah’a iman etmişlerdir-, onlar asla egoist bir insan olamazlar, hayatlarında illâ diğerkâmlık görülür. ‘Benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi Allah içindir’ diyenlere ne mutlu. Onlar her iki âlemin ‘Halifesi’, üstünü ve bahtiyarı kimseleridir.

M.Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s