Home

 

bahar-ve-kuc59flar

“zevcin behîc / güzel çiftler”

زَوْجٍ بَهِيجٍ

 

Hac Suresi beşinci ayeti varlığımızın hayret veren icadı, yaşama evrelerimiz, hayatımızın sona ermesi ve yeniden dirilişin nasıllığı konularında gerekli açıklamaları yapmaktadır. Her cümlesi üzerinde derin düşünmek icap eden ayet şu şekildedir:

“Ey insanlar, eğer dirilişten yana bir kuşku içindeyseniz, gerçek şu ki, biz sizi topraktan yarattık, sonra bir damla sudan, sonra bir alak’tan (Embriyo), sonra yaratış biçimi belli belirsiz bir çiğnem et parçasından; size (kudretimizi) açıkça göstermek için. Dilediğimizi, adı konulmuş bir süreye kadar rahimlerde tutuyoruz. Sonra sizi bebek olarak çıkarıyoruz, sonra da erginlik çağına erişmeniz için (sizi büyütüyoruz). Sizden kiminizin hayatına son verilmekte, kiminiz de, bildikten sonra hiç bir şey bilmeme durumuna gelmesi için ömrün en aşağı ucuna (yaşlılığa) geri çevrilmektedir. Yeryüzünü kupkuru ölü gibi görürsün, fakat biz onun üzerine suyu indirdiğimiz zaman titreşir, kabarır ve her güzel çiftten (ürünler) bitirir.”

Allahü Teâlâ’nın kudretine şaşanlara şaşmak gerek. Çünkü ‘bir sebebe istinat ettirilerek yaratılmak, bir sebebe istinat ettirilerek ölmek ve bir sebebe istinat ettirilerek dirilmek,’ bu döngü her an gözümüzün önünde cereyan etmektedir. Şu anda kış döngüsündeyiz; birçok bölgede tabiat karlar altında, arazide bitki faaliyeti tamamen gizlenmiş yahut yok olmuş durumda. Envaı çeşit böcek, daha büyük çeşitli canlı, onlar da ortalıkta gözükmüyor. Baharın ve yazın o hayat dolu tabiatı gitmiş, ölüm kışı hayatın üzerine kar kefenini giydirmiştir.

Fakat bu durumdan, hissen ve aklen, pek de müteessir olmayız. Çünkü biliriz ki, bu ölüm kışından sonra hayat dolu bahar gelecek; büyük bir mevtayı andıran ölü tabiat gözlerimizin önünde kıpırdamaya ve canlanmaya başlayacak. Derken her yan canlıyla ve bitkiyle dolacak; sayısını, insanın bilemeyeceği kadar hayvan ve bitki kısa sürede tabiatın kucağında gözükecek. Ağaç ve bitki, kökten yahut tohumdan; insan ve diğer canlılar ise, meni ve yumurta gibi sulu yapıların içinden kısa sürede inşa edilecek.

Rabbimiz ayetin sonunda bu muazzam diriliş hadisesini zikrederken üremede çiftlere (erkeklik-dişilik) atıf yapmakta ve bu çiftleri de  “zevcin behîc / güzel çiftler” şeklinde tanımlamaktadır. TV’lerde gösterilen bitki ve canlı belgeselleri sayesinde bitki ve hayvanların üremelerinde o güzel çiftlerin hayret veren eşsiz birlikteliğini hayranlıkla izliyoruz. Vakti saati gelince, -erkek ve dişi-, insan, toprağın üzerinde tarifi mümkün olmayan bir hilkatle yaratılacak. Nasıl, göz alıcı çiçekler meyveye dönüşüyor, su damlacığı, mesela güneş gibi, aklı şaşkınlığa sürükleyen bir insana ve yelelerini savurarak çayırlarda koşan beyaz bir ata dönüşüyorsa, ölümünden sonraki dirilişinde de insan, mahşer, hesap-kitap ve sırat gibi süreçler boyunca form kazanacak; amelleri üzerinden fiziki ve ruhsal yapısı kemale erecek. Yeni insan, artık son haline almış, cennet yahut cehenneme uygun bir varlığa dönüşmüş olacaktır.

Sonuç: Varoluş serüvenini hâl için mümkün gören insanın mazi için muhal görmesi gözünün önündekini görmemesi demektir. Esmasıyla, nasıl bir ‘güzel’, nasıl bir ‘kadir’, nasıl bir ‘âlim’ olduğunu tanıtan Rabbimize istinat ettiğinden, ‘olmak-ölmek-olmak’ güzel, kolay ve apaçıktır. Ölü toprağa hayat veren Allah, toprağın koynundaki ölü insanlar için de bir bahar yarattı. O baharın da vakti saati gelecek.

M.Talât Uzunyaylalı

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s