Home

Islak-Laleler-4_121007192536_sarilaleler

Hazreti İsa gelse, dinleri birleştirebilir mi?

اِنَّ الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَالَّذ۪ينَ هَادُوا وَالصَّابِـ۪ٔينَ وَالنَّصَارٰى وَالْمَجُوسَ وَالَّذ۪ينَ اَشْرَكُواۗ اِنَّ اللّٰهَ يَفْصِلُ بَيْنَهُمْ يَوْمَ الْقِيٰمَةِۜ اِنَّ اللّٰهَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ شَه۪يدٌ 

“Gerçekten iman edenler, Yahudiler, Sabiiler (Yıldızlara tapanlar), Hristiyanlar, Mecusiler (ateşe tapanlar) ve şirk koşanlar (putperestler); şüphesiz Allah, kıyamet günü aralarını ayıracaktır. Doğrusu Allah, her şeyin üzerinde şahittir.” (Hacc 17)

Her inanç grubu kendi inancını hak bilmektedir. Eğer böyle olmasaydı binlerce yıl öncesinin inançları bugün hâlâ yaşıyor olamazdı. Bu nedenle kıyamete kadar bazı inançların devam edeceğini kabul etmek gerekir. Nitekim ayet, bize bu gerçeği hissettiriyor ki; dinler arasındaki tartışma ve anlaşmazlıkların çözümü ahrete kalacaktır.

Mesela Hıristiyanlar, Hazreti İsa’nın Allah’ın oğlu olduğuna ve onun da bir “Rab” sıfatı taşıdığına inanmaktadırlar. İslam dini, onları bu inançlarından uzaklaştırmak ve Allah’ın birliğine inanmalarını sağlamak ister; fakat nasibi olup da Müslüman olanları hariç, diğerleri “Rab İsa”ya inana gelmişlerdir.

Dinlerin ahir zamanda bir kurtarıcı “Mehdi” beklentileri bilinmektedir. Müslümanların arasında da Hazreti İsa’nın gökten ineceğine ve İslam’a tabi olarak, Hak Din’e hizmet edeceğine inanılır. Fakat ele aldığımız ayet göstermektedir ki, Hazreti İsa gökten yere inse de Hıristiyanlar, Hazreti İsa’ya ve Kuran’a değil, yine “Rab İsa”ya ve İncillere inanacaklardır.

Kuran’da, Allahü Teâlâ, “İslam’ı Hak Din” olarak seçtiğini bildirmiş, diğer dinlerin neden Hak olma özelliklerini yitirdiklerini geniş şekilde izah buyurmuştur. Dinler hakkındaki gerçeğin ne olduğu aşikârken, Allah’ın sözü Kuran, diğer inanç sahiplerini ikna etmeye yetmemektedir. O halde yerleşmiş ve kültürü oluşmuş inançların devam edeceği yadsınamaz bir gerçekliğe sahiptir. Dinlerin hangisi haktır, hangisi değildir? tartışmasını ahrette sone erdirecek, her dinin üzerinde yegâne şahit olan Rabbimizdir.  

Sonuç: Rabbimiz İslam dışındaki dinlere ‘benim seçtiğim din’ demiyor! Hanif dinler, dinler arası diyalog, İbrahimî dinler gibi çabalar, Hak Dini bulandırmak amacı güden kötü niyetli çabalardır. Kuran’ın tevhid edemediğini beşerin tevhid edebileceğini düşünmek, fitnedir. Nitekim bu fitne, ülkemiz başta olmak üzere bazı İslam toplumlarında kimi insanların aklının ve vicdanın karışmasına sebep olmuştur. Fakat Hak Din’in koruyucusu Allah olduğundan fitne tutmamış, fitneciler de hak ettiklerini bulmuşlardır.

M.Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s