Home

Karanlık-Korkusu

Kıyamet habercisi dâbbenin

çıkışı yakın olabilir!

وَاِذَا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَيْهِمْ اَخْرَجْنَا لَهُمْ دَٓابَّةً مِنَ الْاَرْضِ تُكَلِّمُهُمْۙ اَنَّ النَّاسَ كَانُوا بِاٰيَاتِنَا لَا يُوقِنُونَ۟

“O söz başlarına geldiği (kıyamet yaklaştığı) zaman, onlara yerden bir dâbbe (mahlûk) çıkarırız da, bu onlara insanların ayetlerimize kesin bir iman getirmemiş olduklarını söyler.” (Neml 82)

Dâbbenin sözlük manası şöyledir: Davar, sürüngen, yerde yürüyen hayvan, at ve dört ayaklı hayvan, mal. vb. Kelimenin sözlük manası her ne kadar bu olsa da insanlığın bilim ve teknikteki ilerleyişi inanılmaz derecede artacak gözükmektedir; yapay zekâ sahibi icatların yeni bir dünyanın habercisi olabileceği ileri sürülüyor; haliyle dâbbenin ne olduğu üzerinde durulurken bilim ve teknikteki ilerlemeyi daima akılda tutmak gerekir.

Ayetten anlaşılan manaya göre dâbbe her şeyden önce bir kıyamet alameti olarak zuhur edecek. Malum kıyamet ise dinî hayatın tamamen ortadan kalktığı yahut kalkmak üzere olduğu ruhsal bir çürüme devrinde gerçekleşecek. İnsanlığın bu aşamasında dinî tanıma uygun iyilik hemen hemen kalmayacak, dinî tanıma uygun kötülük ise artık küresel bir düzene dönüştüğünden, önlenemeyecek.

İşte dâbbe adeta son bir uyarıcı vazifesiyle zuhur edip insanlara inanmadıkları sonun geldiğini Allah’ın emriyle kıyametin başladığını ve inanmadıkları ile yüzleşmeye hazır olmaları gerektiğini ihtar edecek. Bir hadisin ihbarına göre dâbbenin çıkışı öncesi ya da sonrasında güneş sisteminde de değişiklikler meydana gelecek ve gök cisimlerinin yörüngeleri değişecek; mesela güneş batıdan doğacak ve her yanı duman kaplayacak.

Peki, dâbbe nasıl bir canlı acaba? Büyük bir hayvan mı küçük bir hayvan mı? Sözlük anlamında olduğu gibi bir at mı, bir koyun ve benzeri bir canlı mı? Bir sürüngen yahut bir böcek ya da dört ayaklı küçük bir canlı mı? Yoksa yaratılacak yeni bir varlık mı? Hangi ülkenin topraklarında ortaya çıkacak? İnsanlarla nerelerde konuşacak? Tüm insanlara hitap edeceğine göre iletişim sistemlerini mi kullanacak? Görevi sadece insanlığa son kez Hakkı ve kıyameti haber vermek mi olacak? Ya da Dâbbe bilim ve teknikteki ilerlemenin sonucunda ortaya çıkacak ve insanların artık kontrol edemeyeceği ve fakat Rabbimizin emri altına girecek bilim ve teknik tabanlı bir tür mü olacak?

Dâbbe hakkında pek çok yorum yapılmıştır. Bediüzzaman, ‘anarşiye, fesada ve canavarlığa giden, dinsizliğe, küfür ve nankörlüğe düşen insanların akıllarını başlarına getirmek hikmetiyle arzdan bir hayvan çıkıp onlara musallat olacak ve onları darmadağın edecek. O dâbbe hareketli canlı bir cinstir. Çünkü gayet büyük bir tek şahıs olsa her yere ve herkese yetişemez. Demek dehşetli bir hayvan taifesi olacak. Belki dâbbetü’l-arz denilen ağaç kurtlarıdır ki insanların kemiklerini ağaç gibi kemirecek, insanın cisminde dişinden tırnağına kadar yerleşecek. Müminler iman bereketiyle günah ve israftan sakınmayla kurtulacak…” derken bazı Şii kaynakları ise dâbbeyi Mehdi’nin kendisi olarak anlamış; Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, dâbbenin melek olduğunu ileri sürerken, Edip Yüksel de bilgisayar tabanlı bir hadise olarak ifade etmektedir… Müminlerle kâfirleri son kez tefrik edecek ve durdurulamaz kıymetin habercisi büyük bir alamet olacak dâbbenin gerçeğini Hak Teâlâ bilir.

Sonuç: Dâbbe, nefislerini ilah edinmiş insanlığa hitap ederek Allah (cc)’ı hatırlatacak;  istikbali, ahreti, yeniden dirilmeyi, cenneti ve cehennemi telkin edecek; âlemin (kâinatın) yakın bir zamanda Hakk’a döneceğini ve ahrete inkılap edeceğini söyleyecek. Dâbbenin bu telkinleri karşısında iman edenler kurtulacak, kalanların üzerine diğer büyük alametlerin de peş peşe zuhuruyla kıyamet kopacak, tüm varlıklar Rabbine dönecek ve ebedi olan ahret hayatı başlayacak. Allahüâlem.

M.Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s