Home

79-olum

Ölüme engel olacak bir ilah niçin yok!

اَللّٰهُ الَّذ۪ي خَلَقَكُمْ ثُمَّ رَزَقَكُمْ ثُمَّ يُم۪يتُكُمْ ثُمَّ يُحْي۪يكُمْۜ هَلْ مِنْ شُرَكَٓائِكُمْ مَنْ يَفْعَلُ مِنْ ذٰلِكُمْ مِنْ شَيْءٍۜ سُبْحَانَهُ وَتَعَالٰى عَمَّا يُشْرِكُونَ۟

“Allah; O ki, sizi yarattı, sonra size rızık verir, sonra sizi öldürür, sonra da diriltir. Allah’a koştuğunuz ortaklardan bunlardan birini yapan var mı? Allah onların koştuğu ortaklardan münezzehtir ve yücedir.“ (Rûm 40)

Bugün yeryüzünde hâlâ putperestlik vardır; Hindistan’da, Çin’de, Japonya’da, daha nice ülkede ve Afrika’da, milyarlarca insan kutsallık atfettikleri putlara ilah diye tapmaktadırlar. Hıristiyanlar Hz. İsa’ya ‘Rab’ nazarıyla bakmakta, kiliselerdeki sanal İsa ve Meryem figürlerine kutsallık atfederek, onların önünde dini ayinler gerçekleştirmektedirler. Benzer şirkler Yahudi inanışına da sinmiştir.

Rabbimiz, bu noktaya atıf yaparak, bizi bir karşılaştırma yapmaya davet etmektedir: ‘Sizi, bir amaç için ben yaratıyorum; size bir amaç için rızkı ben veriyorum; sizin hayatınıza bir amaç için son veriyorum; sonra yine bir amaç için sizi yaratacağım. Kâinatta benden başka ilah varsa eğer ki, -İslam’a inanmayarak, böyle düşünüyorsunuz-, o zaman onlar, benim yaptıklarımın tersini yaparak, kendilerini göstersinler! Mesela bana muhalefet ederek, herkesi olmasa da, kendilerine inananları olsun, öldürmeme mani olsunlar. Vb.

Evren bütüncüldür; her şey birbiriyle sıkı sıkıya bağlanmıştır; insanın, hayvanın, bitkinin dünyadaki hayatı, aynı zamanda güneş sistemine bağlanmış, güneş sistemi samanyoluna samanyolu sistemi de sonsuz evrenlere irtibatlanmıştır. Bilinmezi dolduran çoklukta insan aklının kavrayamayacağı bir birlik ve ahenk hüküm sürmektedir. Dünya hayatı, kozmik düzenin hayatına, başın gövdeye bağlanmış olması gibi, bağlanmıştır. Eğer, evrende başka ilahlar olsaydı onlar, dünyamızdaki milletlerin hegemonya kurma çabaları gibi, birbirlerine karşı üstünlük peşine düşecek, savaşlar olacak, muhalefet, zıtlık derinleşecek ve böylece zaman-mekânda görülen birlik-dirlik bozulacaktı.

Sonuç: Kuran’ın sahibi Rabbimiz, kendisinden başkasını ilah belleyenlerin boş inanışlarına dikkat çekerek, dünyada ve evrende, ayrı bir yaratıcı, rızık verici, öldürücü ve tekrar diriltici olmadığına evrende milyarlarca yıldan beri sürüp gelen düzeni kanıt göstermektedir. Eğer Allah’ın yaptıklarını yapabilen bir ilah olsaydı mutlaka farklı bir kozmik düzen olacaktı. Olmadığına göre evrenin ilahı tektir ve o da Allah (cc)’dür.     

M.Talât Uzunyaylalı

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s