Home

unutmak-777x400

Allah’ı unutma ki unutulmayasın!

فَذُوقُوا بِمَا نَس۪يتُمْ لِقَٓاءَ يَوْمِكُمْ هٰذَاۚ اِنَّا نَس۪ينَاكُمْ وَذُوقُوا عَذَابَ الْخُلْدِ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ

O halde, bu güne kavuşacağınızı unutmanıza karşılık azabı tadın. Biz de sizi unuttuk. Yaptığınıza karşılık sonu gelmeyen azabı tadın.”  (Secde 14)

 

Seküler dünya dinin vicdanlara ve sosyal hayata doldurduğunu boşalttı; insanın yeni tanımı üreten ve tüketen maymundan evrilmiş bir hayvan. Öyle ki bu anlayışa göre aşkın değerler; iman, amel, ahlak, ahiret, cennet, cehennem, eski ve önemsiz kavramlar, hatta gelişmenin önünden kaldırılması gereken birer takoz!

Modern toplumu kuran pozitivist felsefe 19. yy’dan itibaren Allah’ı unutmanın yolunu insanlığa açtı ve kitleleri bu yolun yolcusu yaptı. Refah toplumu bireyi, cinsel özgürlüğü engelliyor, cinsiyet eşitliğine karşı, alkolü, kumarı, israfı, uyuşturucuyu, faizi, rüşveti, dedikoduyu kabul etmiyor diye, Allah’ı hatırlamak istemiyor artık.

Kimileri de dini, dindarı eğlence ve alay konusu yapıyor; sanki hiç uyarılmamışlar ve Allah’ın huzuruna çıkmayacaklarmış gibi lakayt bir tutum takınıyorlar.

Sosyal kitle mesaisini dünya nimetleri için harcıyor, rahatlık, huzur bu imkanların elde edilmesinde görülüyor. Haliyle önemli olan Allah, din ve ahiret değil, dünyada kazanılan mal mülk, şan, şöhret!

Ayete dönersek; Rabbimiz, mealen buyuruyor ki: Madem dünya ve onun geçici nimetlerini bana kulluğa tercih ettiniz, fani nimetler gönlünüzü ve aklınızı çeldi, ölümden sonrasını düşünmeyi ve bizim sözlerimizi (Kuran) unuttunuz, öyle ise biz de sizi unuttuk; rahmetimizden yararlanamayacak ve cezalandırılacaksınız!

Allah’ı unutmak en büyük rezillik. Çünkü bu durum kişinin kulluk görevini unutması yahut inkâr etmesi anlamına geliyor. Herkese düşünebileceği kadar ömür verildi. Düşünmeyen ve uyarıyı önemsemeyen önemsenmeyip Allah’ın rahmetinden mahrum kalacak.

Allah’a kulluk yapmayan ve onu unutanların cehennemde görevli meleklerle bir diyaloğu şöyle:

 “Ve kâfir olanlar, bölük bölük cehenneme sürülmüştür, oraya geldikleri zaman kapıları açılmıştır da bekçileri, onlara, sizin içinizden, Rabbinizin ayetlerini okuyan ve sizi, bugüne kavuşacağınızı söyleyerek korkutan peygamberler gelmedi mi derler. Onlar da evet derler ve fakat azap hükmü, hak olmuştur kâfirlere.”  (Zumer 71)

Sonuç: Allah’ın yarattığı bir kul olduğunu unutan hem kendini hem de Rabbini unutuş demektir. İbadet, manevi bir disiplin ve Allah’ı hatırlamanın en garantili yolu. Namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, hacca gitmek ve diğer emirleri yapmak ve yasaklardan kaçınmak, İslam ahlakına yakışır bir hayat sürmek Allah’ı unutma riskini ortadan kaldırır.

Secde suresinin 22. ayetindeki şu ikazı da nefsimize hatırlatalım: “Kendisine Rabbinin ayetleriyle nasihat edilip de sonra ondan yüz çeviren kimseden daha zalim kim olabilir? Şüphesiz biz günahkardan intikam alacağız.”

M.Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s