Home

 

B2KAWVVCcAAaWT7

Hz. Muhammed (sav) ve Kuran

وَمَٓا اَرْسَلْنَاكَ اِلَّا كَٓافَّةً لِلنَّاسِ بَش۪يراً وَنَذ۪يراً وَلٰكِنَّ اَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ

“Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bunu bilmezler.” (Sebe’ – 28)

Dünya; kim inanacak kim inanmayacak, kim kötü amel işleyecek kim iyi amel yapacak diye yaratılan ve açık tutulan geçici bir yerdir. Vakti saati geldiğinde dünya hayatı kapatılacak ve ebedî ahret hayatı başlayacaktır.

Peygamberlik sistemi Allah’ın dünyadaki iktidarını temsil eder. Hz. Muhammed (sav) peygamberler zincirinin ve ilahî iktidarın son halkasıdır. O, kıyamete kadar gelecek insanlara Kuran’la hitap eden son Resuldür.

Hz. Muhammed (sav) insana bedbaht olacağı hususları göstermiş, dünya ve ahrette, mutlu olacağı sırat-ı müstakim yolunu (rahmet yolu) müjdelemiştir.

Bu dünyada gerçeğe karşı oluşmuş kültürü savunmak, Hak Din karşısında inatlaşmak, iftira atmak, yalan söylemek kolaydır; fakat ahrette kimsenin bu tür yollara tevessül etmesi mümkün olmayacaktır. Allah, adaletle muamele ederek, doğruyu yalancıdan, inançlıyı inançsızdan, haklıyı haksızdan, iyiyi kötüden ayırt edecektir.

Hz. Muhammed (sav) ve Kuran karşısında delilsiz iddialar ileri sürmek, müslümanları alaya almak, onların kimi kusurlarından yola çıkıp Hak Din’e saldırmak, sövüp saymak, yine bu dünyada mümkünken, ahrete gidince, aldatılanlarla aldatanlar, saptıranlarla saptırılanlar gizlenemeyecekler: hepsi orta yerde toplanacak, sonra da, suçu birbirleri üzerine atacaklar.

Hz. Muhammed (sav)’in hayatı ortadadır: O, dünyevî bir yarar düşünmemiştir, eylemleri şahsi çıkara tekabül etmez. Allah adına yürüttüğü Peygamberlik yılları tertemizdir; dürüst ve berrak bir hizmet döneminden ibarettir.

Allah’ın son peygamberi Hz. Muhammed (sav) ve son kitabı Kuran, haktır. İnsanlar güneşe ve dünyadaki rahmet tecellilerine bir şey yapabilirlerse hakka da bir şey yapabilirler! Madem Hakkın yenilmesi mümkün değildir, o zaman insana düşen aklını başına almasıdır. Onun rahmeti durdurulamayacağı gibi azabı da durdurulamaz!

Sonuç: Allah’tan başka galip yoktur! Hakkın yanında ve düzeninde yer alanlar, bu fani dünyada ne yaşarlarsa yaşasınlar, kurtuluşa ereceklerdir. Allah’ın doksan dokuz isminden biri Hakk’tır: Sırası gelince Allah, Hakk ismiyle tecelli edip bâtılın beynini parçalar ve inançsız kâfirleri cehennemine doldurur.

(M. Talât Uzunyaylalı)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s