Home

Kime uyuyoruz?

وَالَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَاٰمَنُوا بِمَا نُزِّلَ عَلٰى مُحَمَّدٍ وَهُوَ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْۙ كَفَّرَ عَنْهُمْ سَيِّـَٔاتِهِمْ وَاَصْلَحَ بَالَهُمْ

“İman edip yararlı işler yapanların, Rableri tarafından hak olarak Muhammed’e indirilene inananların günahlarını Allah örtmüş ve hallerini düzeltmiştir.” (Muhammed 2)

Surenin üçüncü ayetinde Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Bu da, şüphe yok ki kafir olanların, boş şeylere uymalarından ve gene şüphe yok ki inananların, Rablerinden gelen gerçeğe uymalarındandır ve işte Allah, insanlara böyle örnekler getirmekte, hallerini böyle anlatmaktadır.”

Kâfirlerin boş şeylere uyduklarından şüphe yoktur. Yaratıcı yerine nefse tâbi olmak aldanmaktır. Müminler ise, Allah’ın emirlerine uymayı sevmişlerdir. Müminlerin mümin sıfatı şunlardan gelir: Hakkı dinlemek, Kur’an’a ve Resulullah’a uymak. Aksi tavır ve davranış sahipleri Allah’a inanmayıp Kuran’ı ve Resulü dinlemedikleri için kafirdirler.

Sürekli kontrol gerekir: Kime uyuyorum? Bir kişi veya ona bağlı bir inanç ve fikir, Kuran’a uymazsa, hayatı boşa gider. Yanlış kişi için doğru kişi, aynı zamanda yanlış kişi olacaktır. Çünkü herkes yaşadığı hayata uygun arkadaş ister. Ne var ki sarhoş insanlarla oturup içki içen adam, sonunda birlikte olduğu insanlar kadar sarhoş olur. İyilik de kötülük de bulaşıcıdır. Bir kişi kendisine neyin bulaştığını ve başkalarına neyin bulaştığını sorgularsa yanlış olanı bırakma ve doğru olanı yaşama kudretine sahiptir.

İnanç kuru bir madde değildir. Ayette vurgulandığı gibi: “İman edip salih ameller işleyenlerin, Rableri tarafından Muhammed’e indirilene inananların, Allah onların günahlarını örtmüş ve hallerini düzeltmiştir.” Bu demektir ki, insanın ıslahı ve bağışlanması Allah’a inanmak ve Kuran’a göre hareket etmekledir.

Sonuç: Kuran’ın bir diğer özelliği de nurdur. Nur; ilahi ışıktır. Kuran, insan hayatına rehber olduğunda, iman nuru, akıl ve vicdan karanlığını ortadan kaldırır. Artık hakikat ona gelmiş yalan ise ondan uzaklaşmıştır.

M. Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s