Home

Korkma! Mevla’n var!

وَالَّذ۪ينَ كَفَرُوا فَتَعْساً لَهُمْ وَاَضَلَّ اَعْمَالَهُمْ

“İnkârcıların hakkı yıkımdır. Allah onların yaptıklarını boşa çıkarmıştır.” (Muhammed 8)

“Onlar, Allah’ın indirdiğinden hoşlanmadılar. Allah da onların amellerini boşa çıkardı. Bunlar yeryüzünde dolaşıp kendilerinden öncekilerin akıbetine baksınlar. Allah onları yerle bir etti… İnkarcı nankörler için de benzeri vardır. İman edenlerin Mevla’sı (dost/yardımcı) Allah iken; kâfirlerin Mevla’sı yoktur.” (Muhammed 9 – 11)

İman esaslarına göre yaşanan hayat, bir meyve ağacı gibi, mahsul verdiğinden Cennet ameli doğurur. Kâfirlerin ömürleriyse yemişsiz söğüt ağacı gibi yakacak üretir. Allah’a iman ile; söğüt, kavak… meyve ağacına dönüşür; Allah’a inanmayan kişinin elması armudu çalı olur. Demek benim dediğimiz şeyler Allah’ın verdiği değer kadar değerlidir. İnkârcıların amelleri ve zenginlikleri ahrette sahibiyle birlikte cehennem yakacağı özelliği kazanırken, imanlı kişilerin imkânları ve amelleriyse sahipleriyle birlikte cennet nimeti seviyesine yükseliyor.

Günümüz inkarcıları da Kuran’ın emir ve hükümlerini beğenmemekte, dine ve takva sahiplerine her fırsatta tepki göstermektedirler. Bu insanlar ekonomik, politik, sosyal, kültürel statüleri ve maddi kazançları ne olursa olsun, kafirdirler, öncelikleri dünya nimetleridir. Zevk ve şehvet tüm işlerinin motivasyonudur. Kafirlere, iman teklifi, dini sorumluluk, her türlü mükellefiyet ve hüküm ağır gelmiştir. Rabbimiz de onların nefisleri adına elde ettikleri ve umursadıkları kazanımları helak edip cehennem ameli kılmıştır.

Allah, müminlerin amellerini onları cennete götüren vasıtalara dönüştürürken aynı zamanda onların ‘Mevla’sı olduğunu da vurgulamaktadır. Mevla, kollayıp gözeten, yardım eden demektir ve kafirlerin Mevla’sı yoktur.

Sonuç: Putlar, insanların Mevla’sı olamamıştır: bugüne değin hiçbir putun hiçbir inananına bir yardımı dokunduğu iddia dışında işitilmiş değildir. Ancak Yaratıcıdır ki, her an, her kuluyla beraberdir. Allah’la birlikte olmayı değil de cahiliye kültürüne tabi olup yaşamayı seçenler menfur kimselerdir. Amelleri iğrenç ve tiksindiricidir, akıbetleri cehennem olması nedeniyle berbatlıktır ve bu sonuç ilahi bir yasadır.

M. Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s