Home

Ölüm ve Kabir Azabı

“Öyleyse melekler, onların yüzlerine ve arkalarına vura vura canlarını aldıkları zaman nasıl olacak?” (Muhammed 27)


            Kabirde azap var mı? Kabir azabı olduğuna inanmayanlardan daha çok inanan vardır. Yazı konusu yaptığımız Muhammed Suresinin yirmi yedinci ayeti kabir azabının varlığına delil olarak kabul edilmiştir.

            Ayrıca aşağıdaki ayetlerde yer alan vurgularda ölen insanlara inanç ve amellerine göre meleklerce bazı muameleler yapıldığı açıklanmaktadır:

            “Kendilerine yazık etmekte iken hayatlarını sona erdirdikleri kimselere melekler Ne işte idiniz? dediler, (onlar) O yerde zayıf görülenlerden idik cevabını verdiler. Melekler ise Allah’ın arzı geniş değil miydi, hicret etseydiniz ya! dediler. İşte onların barınağı cehennemdir ve orası gidilecek ne kötü bir yerdir!” (Nisa 97)

            “Allah’a karşı yalan uydurandan yahut kendisine hiçbir şey vahyedilmemişken ‘Bana da vahiy geldi’ diyenden ve ‘Ben de Allah’ın indirdiği ayetlerin benzerini indireceğim7 diyenlerden daha zalim kim vardır? O zalimler, ölümün boğucu dalgaları içinde, melekler de ellerini uzatmış, onlara ‘Haydi, canlarınızı kurtarın! Allah’a karşı gerçek olmayanı söylemenizden ve O’nun ayetlerine karşı kibirlilik taslamanızdan ötürü bugün zillet azabıyla cezalandırılacaksınız!’ derken onların halini bir görsen! Andolsun ki, sizi ilk defa yarattığımız gibi teker teker bize geleceksiniz ve (dünyada) size verdiğimiz şeyleri arkanızda bırakacaksınız. Hakkınızda (yaratılışınızda) ortaklarımız sandığınız şefaatçilerinizi de yanınızda görmeyeceğiz. Andolsun, aranız açılmış, (tanrı) sandığınız şeyler sizi bırakıp gitmiştir.” (Enam 93-94)

            “Melekler, kafirlerin suratlarına ve sırtlarına vura vura canlarını alır ve şiddetle yakıcı azabı tadın derlerken bir görmeliydin onları.” (Enfal 50)

            “Melekler, kendi kendilerine zulmeden yani yaratılış gayeleri dışında yaşayanların canlarını alırken onlar, biz hiçbir kötülük yapmadık diye diye can verirler. Evet şüphe yok ki, Allah sizin yaptıklarınızı tamamıyla bilir.” (Nahl 28”

            “Nihayet onlardan birine ölüm gelince, ‘Rabbim! Beni dünyaya geri gönderiniz ki, terk ettiğim dünyada salih bir amel yapayım’ der. Hayır! Bu, sadece onun söylediği (boş) bir sözden ibarettir. Onların arkasında, tekrar dirilecekleri güne kadar (devam edecek, dönmelerine engel) bir perde (berzah) vardır.” (Müminûn 99-100)

            “Sabah-akşam, ateşe arz olunurlar. Kıyamet koptuğu gün de şöyle denir: ‘Firavun ailesini azabın en şiddetlisine sokun!’ (Mü’min 46)

            Bu ayetler kafir ve münafıklar için azabın daha ölüm anında başladığına bir kantı kabul edilmiştir. Ahiret Mahkemesinde hesaba çekildikten sonra asıl görecekleri ceza kesinleşecektir.

            Sonuç: Müminlerin ölümü ise rahat bir muamele ile gerçekleşir: Öyle kişilerdir onlar ki melekler, tertemiz olarak canlarını alır onların ve onlara, esenlik size derler, yaptığınız işlere karşılık girin cennete.” (Nahl 32)

            “Yoksa kötülükler işleyenler, onları iman edip salih amel işleyenler gibi yapacağımızı, hayatlarının ve ölümlerinin bir olacağını mı sandılar? Ne kötü hüküm veriyorlar. (Câsiye 21)

M. Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s