Home

İnsanda iki kalp var!

اَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْاٰنَ اَمْ عَلٰى قُلُوبٍ اَقْفَالُهَا

“Onlar Kur’an’ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpleri kilitli mi?” (Muhammed 24)

Soru kime? İnkarcılara, münafıklara, hatta gafleti uzamış müminlere…

İnsanda iki kalp var. Birinci kalp fizik bedeni yönetiyor. İkinci kalp manevi; insan ruhunun bir özelliği. Ruh; akıl, zeka, hafıza, hayal vb. manevi özelliklere sahiptir.

Bir kalbin kilitli olması ne anlama gelmektedir? Allah’ı, Hazreti Muhammed’i, Kur’an’ı düşünmemek; hayatı sorgulamamak, nerden geldim nereye gidiyorum, ilgilenmemek. Bu çeşit insan ya tamamen inançsızdır ya da ağır bir gaflet içindedir.

Yaratıcı benden ne istiyor, Kur’an’ı bana niçin gönderdi, niçin ısrarlı bir şekilde Kur’an’ı okumam, düşünmem isteniyor. Bu tür sorulara olumlu cevap veren insanın kalbi kilitlenmiş değildir, dini eğitimi ve ameli ilerledikçe, kalbi açılır, Kuran mesajlarını kolaylıkla anlar.

Kur’an’daki öğütleri umursamayan ve kişiyi cehenneme hazırlayan günahları işlemeye devam eden insanın manevi kalbi kilitlidir.  Hakkın öğüdü Kur’an kilitli bu kalbe ulaşmaz. Haliyle Kuran, onlar için bir öğüt ve hidayet kaynağı değildir.

İnsanın en değerli eylemi düşünmektir. Kalpte imanı artıran Kuranî düşünceler olmadan kimse sırat-ı müstakim üzere yürüyemez.

Düşünen insan Allah’a varır; Allah’a varan da ayaklarını toparlar! Kalp Allah sevgi ve korkusuyla uyanınca dıştaki organlar da bu uyanmayı fizik bedende eylemlerle gösterir. Kış ve bahar ilişkisi gibi…

 Kilitli kalbin hali cehalet üzere harekettir: Kin, kibir, gurur her türlü fesat, kilitli kalbin eylem biçimini ortaya koyar. Demek oluyor  ki: Din düşmanlığı güden birinin bu hali kalbinin küfür kilidiyle kilitli olmasıdır. Kilitli kalbe iman ve iman aydınlığı, Kuran ve Kuranî fikir nereden girecektir?!

Sonuç: “Allah onların kalpleri üzerine mühür vurdu.” (Nahl 108) ayetinde zikredilen ‘onlar’ inkarcı tiplerdir. Küfür ehli din karşıtlığında inatçı kimselerdir. Allah bunların kiminin kalbini kilitlemiş kiminin kalbini de mühürlemiştir. Hakka karşı küstah bu katı kalpliler ahirette kendi seçimlerinin sonucuyla yüzleşirler ki bu cehennemdir.  

M. Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s