Home

İlahi bir yasa: Sünnetullah…

سُنَّةَ اللّٰهِ الَّت۪ي قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلُۚ وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّةِ اللّٰهِ تَبْد۪يلاً

 “Allah’ın, öteden beri süregelen kanunu budur. Allah’ın kanununda asla bir değişiklik bulamazsın.” (Fetih 23)

Kur’an’da farklı gramer yapıları içinde sünnetullah ifadesi geçmektedir. İfade Allah’ın değişmesi mümkün olmayan hikmet ve taat yolu şeklinde açıklanmıştır. “Sünnet; izlenen yol, takip edilen metot, tekrar eden âdet gibi anlamlara gelir. Sünnetullah, Allah’ın (cc) değişmez yasalarıdır. Allah’ın (cc) toplum ve bireyler için belirlediği, her zaman geçerli olan, sonuçları belirleyecek sebepler bir araya geldiğinde mutlaka vuku bulan akıbettir.”

Kur’an’da isimleri zikredilen peygamberlerin kavimleriyle olan mücadelelerine bakıldığında kavimleri karşısında yenik bir durumda bırakılmış tek bir peygamber bulunmamaktadır. Bazı peygamberler öldürülmüş ve milleti arasından çıkmaya zorlanmıştır. Fakat, bu davranışta bulunan hiçbir kafir topluluk artık o topraklarda barınamamıştır. Allah’ın azabı yetişmiş ya doğrudan helak edilmişlerdir ya da ülkeleri düşman bir topluluğun idaresi altına girmiş yahut da Peygamber’in takipçileri tarafından hezimete uğratılmışlardır.

Helak edilen kavimlerin durumu da göstermektedir ki şeytaniyet-dinsizlik stabil bir durum olmamıştır ve olmayacaktır. Başka türlüsü zaten mümkün değildir: Allah her peygamberinin galebesini illa sağlamıştır. İşte bu değişmez durum, ilahi bir yasa, yani sünnetullah’tır.

 Allah’ın “Elbette ben ve elçilerim galip geleceğiz” sözü daima tahakkuk etmiş kıyamete kadar da edecektir. Rabbimiz her peygamberine ve müminlere yardım etmiştir: Bu durumun son örneği son Peygamber Hazreti Muhammed (sav)’in kavmiyle olan ihtilafları, çekişmeleri ve bir zorunluluk sonucu olarak gerçekleşen savunma savaşlarında, sünnetullah, cari bir kanun olarak hükmünü icra etmiştir. Müşrikler bazı başarılar elde etmişlerse de kalıcı sonuç onların lehine değil aleyhine gerçekleşmiş ve müşriklerin başkenti Mekke kısa sürede  fethedilmiştir.

Kur’an bize öğretmektedir: Allah, faili muhtar olup dilediğini yapar. Hakk Teala iyi kimseleri ödüllendirir kötü kimseleri de cezalandırır. O, iyi insanlardan olan müminlerin dostudur. Bu sebeple sünnetullah yasası, Resulüne ve müminlere yardım etmek, düşmanlarını da mağlup etmek biçiminde cereyan etmiştir.

Sonuç: Bugün kafirlerin Müslümanlara bir galebesi söz konusudur. Fakat şundan ümit var değil eminiz: Sünnetullah yasası değişmezdir; vakti saati gelecek batıl hak karşısında yok olup gidecektir. Zaten fiili durum da öyledir. Ölümün sahibi varlığın sahibidir; haliyle batılın da bir hükmü yoktur.

M.Talat Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s