Home

çocuk ve peygamber sevgisi

 İmanı ve İslam milletini korumak aileyi korumakla mümkündür.

وَلَا تَنكِحُواْ ٱلۡمُشۡرِكَـٰتِ حَتَّىٰ يُؤۡمِنَّ‌ۚ وَلَأَمَةٌ۬ مُّؤۡمِنَةٌ خَيۡرٌ۬ مِّن مُّشۡرِكَةٍ۬ وَلَوۡ أَعۡجَبَتۡكُمۡ‌ۗ وَلَا تُنكِحُواْ ٱلۡمُشۡرِكِينَ حَتَّىٰ يُؤۡمِنُواْ‌ۚ وَلَعَبۡدٌ۬ مُّؤۡمِنٌ خَيۡرٌ۬ مِّن مُّشۡرِكٍ۬ وَلَوۡ أَعۡجَبَكُمۡ‌ۗ أُوْلَـٰٓٮِٕكَ يَدۡعُونَ إِلَى ٱلنَّارِ‌ۖ وَٱللَّهُ يَدۡعُوٓاْ إِلَى ٱلۡجَنَّةِ وَٱلۡمَغۡفِرَةِ بِإِذۡنِهِۦ‌ۖ وَيُبَيِّنُ ءَايَـٰتِهِۦ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمۡ يَتَذَكَّرُونَ

“İman etmedikçe putperest kadınlarla evlenmeyin. Beğenseniz bile, putperest bir kadından, imanlı bir cariye kesinlikle daha iyidir. İman etmedikçe putperest erkekleri de kızlarınızla evlendirmeyin. Beğenseniz bile, putperest bir kişiden inanmış bir köle kesinlikle daha iyidir. Onlar cehenneme çağırır. Allah ise, izni ile cennete ve mağfirete çağırır. Allah, düşünüp anlasınlar diye ayetlerini insanlara açıklar.” (Bakara 221)

İslam dini aile hayatı konusunda muhafazakârdır; aileyi toplumun çekirdeği hükmünde görür ve onun korunmasını en üst seviyede bir görev olarak kabul eder.

Günümüz dünyasında geleneksel özelliklere sahip her toplumsal yapıda bir çözülme durumu gözlenmektedir. Aynı kültüre mensup insanların yaşadığı toplumsal yapılarda bu tür çözülmeler yuvarlanan kartopu gibi büyürken farklı kültüre mensup insanlar arasında yapılan evliliklerin, kurulan arkadaşlıkların, hatta iş ortaklıklarının, uzun soluklu devam etmediği, süreç içerisinde çeşitli sorunların ortaya çıktığı, menfaat bitince ilişkinin bittiği de malumdur.

Âyette buyurulduğu üzere, konu evlilik ise, kültürel uyum çok önemlidir. Farklı kültürlere mensup insanlar arasındaki temel sorun değerler dizisi ayrılığı sorunudur. İnsanların duygu, düşünce, tutum ve davranışlarına yön veren paradigmadır (değerler). Müslümanların paradigması ile nesne tapıcıların (putçu), Hristiyanların, Yahudilerin ve ateistlerin,  paradigması farklıdır.

Bu konuda anlayış, hoş görü, iyi niyetli yaklaşım gerçekçi değildir. Farklı kültürlerin aynı çatı altında sağlıklı bir şekilde birlikteliklerini devam ettirmesi âdeta imkânsızdır. Çiftler ne kadar olgun olurlarsa olsunlar çatışma kaçınılmazdır. Farklı kültürel yapılar korunarak evliliğin uzun süre devam ettirilmesi mümkün olmaz. Hele çocukların hangi kültüre göre yetiştirileceği gibi konular işin içine girdiğinde bu uyuşmazlık tamamen su yüzüne çıkmaktadır.

Bugün ülkemizde Müslüman kökenli oldukları halde, Müslümanlık değerleri zayıf ya da inançsız insanlara kız vermek veya onlardan kız almak durumu yaygınlaşmaktadır. Ayrıca İstanbul, İzmir ve Ankara gibi kentlerde, yabancılarla veya kültürel değerlerine yabancılaşmış insanlarla, yapılan evliliklerde de bir artış söz konusudur. Bu tür evliliklerin ayakta kalması tarafların değerlerini ön palana çıkarmamaları koşuluna bağlıdır. Maalesef bu anlayıştaki insanlar için iman, küfür, isyan, şirk gibi kavramlar önemsiz kabul edilmektedir. Kendilerini de zaten Müslümanlık değerleriyle değil, Marksist, ateist, laik vs. ideolojik bir aidiyete mensubiyetle tanımlamaktadırlar.

Bu anlayıştaki insanlarda değerler sistemi değiştiğinden yapacak ve onlara söyleyecek bir şey yoktur. Sonuçta herkes kendi hesabını Allah Teâlâ’ya verecektir.

Sonuç: İmanı ve İslam milletini korumak Müslüman aileyi kurmak ve korumakla mümkündür. Bu nedenle de herkese kız verilmez, herkesten kız alınmaz. İslam dini, Müslümanların, sevgi, cinsellik ya da maddi menfaat duygusuyla hareket ederek, farklı kültürlere mensup insanlardan kız almalarına ve kız vermelerine cevaz verse de, sıcak bakmaz. Allah Teâlâ’nın emrine uyup Müslümanın Müslümanla evlenmesi daha doğru bir davranış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s