Home

TOPSHOTS-SAUDI-RELIGION-ISLAM-HAJJ

Allah Teâlâ birdir, dini de birdir.

أَفَغَيْرَ دِينِ اللّهِ يَبْغُونَ وَلَهُ أَسْلَمَ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ طَوْعًا وَكَرْهًا وَإِلَيْهِ يُرْجَعُونَ

“Peki, onlar, Allah’ın dininden başka bir din mi arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde her ne varsa -istese de, istemese de- O’na teslim olmuştur ve O’na döndürülmektedir.” (Âl-i İmran 83)

أَسْلَمَ- esleme– teslim oldu manasında fiildir. Zerreden kürreye kadar her şey Allah Teâlâ’ya teslim olmuştur. Allah Teâlâ birdir, dini de birdir. Rabbimiz, bir göğe iki güneş yaratmadı. Allah Teâlâ Halik’tır geriye kalanlar da mahlûk. Mahlûklar, fıtraten Müslüman’dır. Serçe yahut güneş, balina yahut yıldız, koyun yahut zambak… Hepsi yaratıcıyı bilir ve sadece O’nu dinler. (Fıtrat) Dünya hayatındaki vazifesi gereği akıl ihsan edilen insandır ki, iradi fiilleriyle fikrini dinleştirir. (Mümin-Kâfir). Nitekim bugün yeryüzünde Allah’ın insanlığa indirdiği ebedi hidayet yolu olan İslam dininin yanında insanların meydana getirdiği yüzlerce dini inanış da bulunmaktadır. Fakat içlerinde her türlü delaleti barındıran beşeri dinlerin Allah indinde bir kıymeti yoktur.

İnsanlar, din yahut felsefi kanaat ya da ideolojik aidiyetleriyle hareket ederek, her neye kutsallık verirlerse versinler, gerçek manada din, İslam’dır. Gerisi bir nevi hezeyan, sarhoşvari bir sayıklamadır.  Zaten cahiliye toplumu bir yönüyle de manevi ve maddi sarhoşluk içindeki toplum demektir. İnsanlar ancak Allah’ın dini İslam’la dünyevi sarhoşluklarından uyanabilirler. Dünyamızın, güneşin, ayın, gezegenlerin, henüz bilmediğimiz nice gök cisimlerinin ve manevi varlıkların evi olan gökler ile yeryüzündeki insanlar, hayvanlar ve bitkiler, hilkaten Allah’ın kanunlarına tabidirler. Hücreden varlığa, evrendeki müthiş düzen bunun kanıtıdır. İçindekilerle birlikte gökler ve yer, Allah’a teslim olduğundan hayat devam etmektedir.

Sonuç: İnsanlar ya kendi kültürel dinlerine uyacaklar ya da Allah’ın dini olan İslam’a. İslam’a uyanlara Müslüman denilir, uymayanlara ise, kâfir. Kâfirler, hangi üniversite mezunu olurlarsa olsunlar, kaç dli konuşurlarsa konuşsunlar, hangi bilim ve teknolojiyi üretirlerse üretsinler, hangi şirketlerin sahibi olurlarsa olsunlar, ne kadar paraları olursa olsun,  onlar, Allah’a karşı kibirli ve cahil kimselerdir. Bu zevat, ölünce kendi yaşam bölgelerine gidecektir ki, o bölgenin adı, cehennemdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s