Home

94475993489345400237859

Allah’ın kadrini bilmek!..

وَمَا قَدَرُواْ اللّهَ حَقَّ قَدْرِهِ إِذْ قَالُواْ مَا أَنزَلَ اللّهُ عَلَى بَشَرٍ مِّن شَيْءٍ قُلْ مَنْ أَنزَلَ الْكِتَابَ الَّذِي جَاء بِهِ مُوسَى نُورًا وَهُدًى لِّلنَّاسِ تَجْعَلُونَهُ قَرَاطِيسَ تُبْدُونَهَا وَتُخْفُونَ كَثِيرًا وَعُلِّمْتُم مَّا لَمْ تَعْلَمُواْ أَنتُمْ وَلاَ آبَاؤُكُمْ قُلِ اللّهُ ثُمَّ ذَرْهُمْ فِي خَوْضِهِمْ يَلْعَبُونَ

“Allah’ın kadrini bilemediler. Çünkü, ‘Allah, insanlara bir şey indirmedi’ dediler. De ki: ‘Mûsâ’nın insanlara bir nûr ve hidayet olarak getirdiği kitabı kim indirdi? Siz onu kâğıtlara yazıp açıklıyor, çoğunu da gizliyorsunuz. Sizin de atalarınızın da bilemediği şeyler, size öğretilmiştir.’ Sen, ‘Allah’ de, sonra onları bırak, daldıkları bataklıkta debelenip dursunlar!” (Enam 91)

‘Vemâ kaderû(A)llâhe hakka kadrihi /Allah’ın kadrini gereği gibi bilemediler’ ifadesi özelde pek çok peygamber ve dinî metinle desteklenen Yahudi körlüğüne dikkat çekmektedir; fakat aynı zamanda tüm beşerin aymazlığına da şamil bir ifadedir; bir sitem-i ilâhidir. Allah beşerin atası olan Âdem ve Havva çiftini yaratıp onları önce ebedilik yurdu olan cennetine koydu. Fakat çift, şeytana uyup yasak meyveyi yiyerek ilk günahı işledi. Böylece Âdem ve Havva çifti Allah’ın kudretini ve işlerindeki hikmetleri tam olarak takdir edemedi. Allah’ın kadrini-kıymetini takdir edebilsinler diye de dünya okuluna öğrenci (kul) olarak gönderildiler. Dünya okulunda insan yolsuz izsiz bırakılmadı; insana kendi soyundan peygamberler gönderildi ve insana tüm zaman şeridi boyunca ilâhî kitaplar yoluyla rehberlik edildi ki, Allahü Teâlâ’nın kadrini bilebilsinler.

Allah’ın görevlendirdiği son peygamberi Hz. Muhammed (sav) ve Allah’ın, Cebrail vasıtasıyla indirdiği son kitabı, Kur’ân’dır. Kur’ân; kendisinden önceki  ilahî metinleri içinde toplamaktadır. Cennete, ebedîlik yurduna dönüş yolunu gösteren Hz. Muhammed (sav) ve Kur’ân’dır. Allah’ı hakkıyla bilmek için öncelikle Allahü Teâlâ’nın yüce isim ve sıfatlarını, peygamberini bi hakkın öğrenmek gerekir. Bir insana altının mahiyeti öğretilmeden onun kıymeti de öğretilemez. “Cevahirin kadrini cevher füruşan olmayan bilmez / Bir şeyin kıymetini ancak onun değerini bilenler anlar “ özlü ifadesi bize bu gerçeği anlatır. Allah’ın kadrini bilen kişinin kalbinde Allah’a karşı ilim ve sevgi bulunur. Dini, imanı, peygamberi, Kur’ân’ı önemsemeyen insanı Allah niçin önemsesin? Fark edersek fark ediliriz! Kıymet verirsek kıymetleniriz!

Sonuç: Anasına-babasına, eşine, çoluk-çocuğuna, hısım-akrabasına, konu-komşusuna, âlimlere, ceht ehline, mensubu olduğu ümmete, yaşadığı tabii çevreye değer vermeyen bir insan Allah Teâlâ’nın ne ölçüde kadrini bilebilir? Bu dünya okulunda Allah’ın ‘Hâlık’ kendisinin de ‘mahlûk’ olduğunu öğrenmesi ve Rabbine kulluk etmesi insan için en büyük bir kemaldir; kazançların başı bu şuura ermektir. Bu okulda Allah’ı bilip O’na kulluk edenler, ebedîlik yurdu olan eşsiz cennet âlemlerine giden yolun yolcusu kimselerdir; Rahman ve Rahim olan Rabbin kadrini bilen o mümin yolculara ne mutlu!

(M. Talat Uzunyaylalı)

2 thoughts on “240. FİKİR/ En’âm

  1. Allah’ın gadrini bilmek…insan lisanı veya kelimeleri ile anlatmak imkansız, ancak yine Cenab ı Allah bildirdiği gibi arz edebiliriz; o da Haşr Suresi 16-24 ayetleri ile ancak mümkün olabilir. Selam ve Saygılarımla.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s