Home

hakaret

Hıristiyanlara, Yahudilere, ateistlere sövmeyin ki onlar da size sövmesinler!

وَلاَ تَسُبُّواْ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللّهِ فَيَسُبُّواْ اللّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ كَذَلِكَ زَيَّنَّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِم مَّرْجِعُهُمْ فَيُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ

 

“Onların Allah’tan başka yalvardıklarına sövmeyin ki, onlar da bilmeyerek sınırı aşıp Allah’a sövmesinler. Biz, her ümmete yaptıkları işi böyle süslü gösterdik. Sonunda dönüşleri Rablerinedir. O, onlara ne yaptıklarını haber verir.” (En’âm 108)

 

Yaşadıkları hayatın bir imtihan olabilmesi için insanlara seçme hürriyeti tanınmıştır. Allah’ı ve O’nun emirlerini tebliğ eden peygamberler görev yaptıkları toplumların ne koruyucuları ve ne de vekilleri değildirler. ‘İyiyi kötüyü, imanı inkârı bilmiyoruz, gerçeği nasıl tanıyıp seçebiliriz?’ demesinler diye insanlara akla kara, doğru ile yanlış, imanla inkâr peygamberler yoluyla öğretilmiştir. Bu bilgilendirme yapıldıktan sonra insanlar kendi seçimlerini yapmak üzere serbest kılınmışlardır. Müşrik-kâfir, sevap-günah kişilerin ‘tercihler’ arasından yaptıkları birer seçimleridir. Yoksa Allah kimseyi bir şeye cebretmemektedir. Nitekim En’âm suresi yüz sekizinci âyette bu husus Peygamberimize şu şekilde ifade edilmiştir: “Allah dileseydi müşrik olmazlardı, biz seni onların üzerine koruyucu ve vekil yapmadık.”

Bu noktadan sonra hemen ardından gelen yazımıza konu ettiğimiz En’âm suresinin yüz sekizinci âyetinde önemli bir ikaz yapılmaktadır: “Onların Allah’tan başka yalvardıklarına sövmeyin ki, onlar da bilmeyerek sınırı aşıp Allah’a sövmesinler. Biz, her ümmete yaptıkları işi böyle süslü gösterdik. Sonunda dönüşleri Rablerinedir. O, onlara ne yaptıklarını haber verir.” Anlaşıldığı üzere Allah, her millete kendi inancını ve kültürünü sevme hakkı tanımıştır. Milletlere tanınan bu imkan gene onların imtihanlarının bir parçasıdır. Bu yüzden Müslümanlar, diğer inançlara, yazı ile, sözle, fiille sövüp saymaktan, küfürlü ifadeler kullanmaktan men edilmişlerdir. Aksi takdirde kâfir ve müşrik kimseler de Müslümanlara ve onların inançlarına hakaret edeceklerdir. Allah Teâlâ bunu istememektedir. Ancak üsluba dikkat edilerek, İslam’ın tebliğinde bir sınırlama yoktur.

Bir toplumun dinî inancını, yahut felsefî ve ideolojik aidiyetini, ürettikleri kültürü, inanç, edebiyat, siyaset büyüklerini küfür sayılabilecek sözlerle aşağılamak yerine onların yanlışlarını göstermek doğru bir tutum ve davranış olacaktır. Hele önemli şahsiyetlerin aile fertlerini çeşitli sıfatlarla aşağılamak ve bunu da İslâm adına yapmak, ne bunu yapana ne de İslâm’a bir yarar getirecektir. Aksine o lideri önemseyen pek çok insanın husumetine sebep olacak, hatta kalplerindeki Allah’a olan imanın örtülmesine bile sebep olabilecektir. İşte bunu kaş yapayım derken göz çıkartmak denilir!

Yahudi, Hıristiyan, ateist vb. inanç ve ideolojik inanç mensupları tarihsel olarak İslam’a karşı çok ağır ifadelerle saldırmaktan geri durmamışlardır. Bugün de demokrasinin ve insan haklarının bu derece ilerlediği varsayılan Batı toplumlarında İslam’a karşı ‘sövme’ kabul edebileceğimiz saldırılar halen sürmektedir. Özellikle Hz. Muhammed (sav)’e karşı son derece seviyesiz yazı ve karikatürlerle sataşmak adeta bir gelenek olmuştur. Ne var ki, ele aldığımız âyette de görüldüğü üzere Müslümanlar, onlara aynı şekilde karşılık vermekten men edilmişlerdir.

Sonuç: Nerede huzur varsa orada sevgi ve saygı vardır. Nerede karışıklık, savaş, çatışma, terör, kötü muamele, aile içi huzursuzluk varsa orada olmayan sevgi ve saygıdır. Unutmamalıdır ki çoğunlukla saygı saygı doğurur saygısızlık da saygısızlık. İnsanların kalbine ancak sevgi ve saygı yöntemiyle girilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s