Home

 

386856

Rabbin gecesi ve gündüzü var mı?

هُوَ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ اللَّيْلَ لِتَسْكُنُواْ فِيهِ وَالنَّهَارَ مُبْصِرًا إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَسْمَعُونَ

“O, öyle bir Allah’tır ki, içinde dinlenesiniz diye sizin için geceyi, göresiniz diye de gündüzü yaptı. Elbette bunda söz dinleyecek olan bir kavim için âyetler vardır.” (Yûnus 67)

Yukarıdaki âyetin geniş açıklaması tefsir kitaplarında yer almaktadır. Biz, bu yazıda başka bir noktaya dikkat çekmeye çalışacağız: Allah, diğer her şey gibi, geceyi ve gündüzü de kendisi için değil, canlı varlıkları için yarattı.  Yaratan, yarattıklarından ve onlardaki hallerden Zât’ını beri kıldı.

Mesela sandalye, halı, yastık, minder, çorap, ayakkabı, saat, kolye, tırnak makası, gömlek, kravat, ceket, ev, tencere, bardak, ocak, buzdolabı,  sokak, bahçe, vapur, uçak, tren, füze, otomobil, bisiklet, kalem, gözlük, masa, karyola, yorgan, döşek, gazete, kitap, radyo, TV,  futbol sahası, kaldırım, bank, karanlık yahut aydınlık yer vb. her nevi eşyanın tasarımcısı, üreticisi, geliştiricisi, tüketicisi ve çöpe atıcısı insandır. İnsan, gerek gördüğü anda, kendi yaptığı bir otomobili olduğu gibi bir gömleği de, çöpe atmaktan çekinmez.

O halde, bu basit muhakemeden çıkaracağım sonuç şudur: İnsan, kendi yapıp etmelerinden nasıl münezzehse Allahü Teâlâ da kendi yarattıklarından o şekilde münezzehtir. Bugün, insanın kullandığı bütün araç ve gereçler, bir anda yok olsa, insanda bir eksilme olmayacaktır; insan yine insan kalacaktır. Rabbimiz için de durum böyledir.

İnsan daha önce sandalye yapabildiği gibi, yeniden ve daha iyisini de yapabilecektir; daha önce uçak yapabildiği gibi, tekrar daha gelişmişini de üretebilecektir. Çünkü insanın ilmi, kudreti, iradesi, aklı, fikri, görmesi, işitmesi vs. sıfatları, yaptığını tekrar tekrar yapabilmesine yeterli sebeptir. Rabbimiz de fiilinde muhtardır; diler yeni insan, yeni hayvan, yeni bitki, yeni melek, yeni âlem vs. yaratır.

Dikkatle bakmalıyız; yaptığı hiçbir araç gereç insana benzemez; ne füze, ne kamera, ne kaşık, ne ayakkabı, ne gömlek… bunlar insana ulaşamaz, insanı anlayamaz, insanın varlığından en küçük bir bilgiye erişemez. İnsan; yapıp ettiği, vücut verdiği şeyler için daimi surette bir meçhuldür ve hep böyle kalacaktır. Rabbimiz de böyledir: Zât’ını ancak yine kendi bilir.

İşte bunun gibi; yıldızlar, güneş, ay, gece ve gündüz döngüsü, dünyadaki insan, hayvan ve bitki, maden, dağ taş gibi çeşitli varlık türleri, hepsi Allah’ın bir yaratmasıdır ve Allah, yarattıklarının her halinden münezzehtir. Allah’ın, fezaya, yıldızlara, güneşe, aya, geceye yahut gündüze ihtiyacı yoktur; O, canlı cansız, yarattığı her varlıktan beridir. Sandalye için, onun yaratıcısı hükmündeki insan, nasıl ebediyen bir meçhulse, Allah karşısında varlığın durumu da benzerdir.

İnsanın hilkatini, hikmeti gereği, farklı kılan ve insana bilme yeteneğini veren Allahü Teâlâ, insanın bilmesini de, sınırlandırmıştır. Nitekim âyette, “… Size az bir bilgi verilmiştir.” (İsra 85) ifadesi yer almaktadır. Nasıl kulağa duyma, göze görme, adıma mesafe alma, ciğere nefes çekme, mideye doyma… eşiği konulmuşsa, bilmeye de eşik konulmuştur; insan her şeyi göremez, her şeyi işitemez ve her şeyi bilemez. O halde insanın ayarlarını yapan Vacip Teâlâ, mahlûkuna Zât’ıyla ilgili sınırları da koymuştur.

Sonuç: Allah, Yaratandır mahlûku ise yaratılandır. Yaratılanın, Yaratan’dan hariç bir varlığı yoktur, olamaz. Fakat Yaratıcı yarattıklarından daima münezzehtir; o; Ferd’dir, Vâhıd’dır, Ehad’dir; varlığı, gecenin ve gündüzün, zamanın ve mekânın varlığıyla kayıtlı değildir. Nasıl bunların hiçbiri yoktu ve onlara birer vücut, birer hayat ve birer zaman ve mekân verdi, yıkıp tekrar yapmaya kadirdir.

Not: Aşağıdaki fotoğraflar insanın yapma ve yıkma fiillerine bir örnek teşkil ettiği için ilave edilmiştir. Fotoğraflarda  görülen bina, araba, yol, oturma grupları, araçlar vb.lerinin  yapıcısı olarak, insan, yaptıklarından, adeta sonsuz derecede uzaktır. İnsanı, nasıl yapıp ettiklerinden tenzih ediyorsak, Rabbimizi de yarattıklarından tenzih etmeye mecburuz.

94425-1366x768-istanbul

muta-morphosis_istanbul_historical-peninsula_01_germen2013-p1ab8ss45i1q5p16vk13ka1012rak

dolmabahce_sarayi6bes-yildizli-otelleri-aratmayacak-ozelliklere-sahip-dunyanin-en-luks-ozel-jetleri

7850693

ruyada-yikik-ev-gormek

10_bin_hurda_aractan_ekonomiye_58_milyon_tl_katki_h57981

elektronik-esya-copluk-516x340

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s