Home

20160622_171337

Yer ve gök Allah’ın emrine uyarken,

bize ne oluyor ki Allah’ın emrine itaatsizlik ediyoruz!

 

وَقِيلَ يَا أَرْضُ ابْلَعِي مَاءكِ وَيَا سَمَاء أَقْلِعِي وَغِيضَ الْمَاء وَقُضِيَ الأَمْرُ وَاسْتَوَتْ عَلَى الْجُودِيِّ وَقِيلَ بُعْداً لِّلْقَوْمِ الظَّالِمِينَ 

 

“Yere, ‘Suyunu çek!’, göğe, ‘Ey gök sen de suyunu tut!’ denildi. Su çekildi, iş de bitti; gemi Cudi’ye oturdu. Haksızlık yapan millet Allah’ın rahmetinden uzak olsun, denildi.” (Hûd 44)

 

Her varlık, Allahü Teâlâ’yı bilecek bir fıtrata sahip olarak yaratılmıştır. İnsan, melek, cin gibi varlıkların yanı sıra, hayvanlar ve bitkiler, su, gök, bulut, güneş, yıldız, dağ, toprak gibi varlıklar da Rabbimizin birer kulu ve memurudurlar.

Âyette yer alan “Yere, ‘Suyunu çek!’, göğe, ‘Ey gök sen de suyunu tut!’ denildi…” ilahi ifadeleri gösteriyor ki, varlık memurdur; emir almakta ve emre uygun hareket etmektedir. Kâinattaki devam eden düzen, varlığa düzeni devam ettirecek şekilde hareket etmeyi emreden ve emrine uyulan Kadir olan Allah’ın varlığını, birliğini ve esma-ı ilahisini bize gösterir.

Nuh kavmi tufan felaketiyle; Ad kavmi şiddetli rüzgârla; Semud kavmi şiddetli gök gürültüsüyle; Lut kavmi gökten inan bir azapla; Firavun ve askerleri denizde boğularak; Mekke’yi yıkmaya gelen Ebrehe’nin ordusu kuşların attığı taşlarla vb. helak olmuşlardır. Bu olaylarda dikkat edilirse günahkâr milletlerin helak edilme araçları; su, deniz, dalga, bulut, yağmur, gök gürültüsü, yer, deprem, hayvanların taşıdığı taş gibi nesnelerin ve varlıkların Allah’ın emriyle, hedefi yok edecek şekilde hareket etmeleridir. Bu durum göstermektedir ki, her bir varlık Rabbimizi tanımakta ve Ona memur olup emrine uymaktadır.

Sonuç: Gök ve yer Rabbimizin mahlûkudur; mahlûk, Halikını bilir ve Onun emrine göre hareket eder. İman ve akıl sahibi her insan, yerin ve göklerin emir dinleyen varlıkları gibi, Rabbinin emrini dinler, anlar, kulluk görevini yapar, iman ve amel gemisinden bir an olsun inmez. Bu noktada nefse yenik düşmemek ve asi bir memur olmamak için iradeyi kullanmak önem kazanmaktadır. Her ne olursa olsun, kullukta sebat eden memurunu Allah cennetine terfi ettirir, vesselam.

M.Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s