Home

zn0609

Mutluluk ve güzel bir gelecek mi istiyorsunuz!

الَّذِينَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ طُوبَى لَهُمْ وَحُسْنُ مَآبٍ

“İman edip iyi ameller işleyenlere ne mutlu, onları güzel bir gelecek beklemektedir..” (Ra’d 29)

Bu fani dünyanın hiçbir mutluluğu ve hiçbir kederi ebedi değildir. Çünkü adı üstünde ‘fani dünya!’ Her nimeti ve külfeti gelip geçici. Bebektik genç bir çocuk olduk, genç bir çocukken delikanlı ve nihayet ihtiyarlığa eriştik. Demek, kendi bedenimizin bile bize bir vefası yok. Baksanıza, nasıl da her bir şey gibi, biz de halden hale evirilip duruyoruz. Mutluluk nesnemiz, o her ne ise, bir şekilde bizden ayrılmakta. Tabi bu, ne bedenimizin ne de ruhumuzun elindeki bir şey değildir, her şeyimizle Allahü Teâlâ’ya aitiz. Mevsimler gibi, her birimizi evirip çeviren, halden hale koyan Mevlâ’mızdır.

Bu yadsınamaz gerçekliğe karşın yine de bütün enerjimizi bu fani dünyaya harcamaktan çekinmeyiz. Dış başarıyı her şey sayarız. İyi bir eğitim, iyi bir meslek, kariyer, çok para, evler, arabalar, tatiller ve nefs-i emmârenin envaı çeşit istekleri… Bir arının çiçek çiçek dolaşması gibi, biz de mutluluk nesnelerimizin ardı sıra koşup dururuz.

Ve nihayet yaşayanlar görür ki, mevsim sonbahardır; artık zevk aldığımız hiçbir şey bize zevk vermemektedir. Tüm o delice koşturmalar, hey hat!… Uzak diyarlar gibidir mazi! Hatıralar, sahi onlar nereye gitti?

Ama büyük bir müjde var!.. Rabbimize iman edip onun emirlerine uyarak yaşanmış bir hayata sahipsek eğer, fani dünyadan baki dünyaya geçtiğimizde, bizi bekleyen, bize vadedilen güzel bir gelecektir. Mutluluğumuzun nesnesi ebedi cennettir. Cennet; o kıvamında bir gençliktir; daimi bir bahar! Cennetteki insan ve nesneler, her şey tazedir. Orada hiçbir el, hiçbir ayak  eskimez, hiçbir yüzün makyaja ihtiyacı yoktur, insan, hayvan, bitki her yüz taze, her ilişki  mutlu ve mutluluk verici!

Sonuç: İnsan gelecek için yaratılmıştır; dünya, ahret, cennet, cehennem… hepsi de insan içindir. Allah’ı bilip O’na sevinçle kulluk yapanların geleceği kalıcı bir güzelliktir… Bu fani dünyadaki hayat ve bu fani dünyadaki sevinçler, mutluluklar, daimi bir hayat ve  mutluluğun varlığını bize göstermek içindir. Güzel bir gelecek ve kalıcı bir mutluluk, Allah’ın kullarına amel-i salih karşılığında verdiği sözüdür. Allah’ın vadi haktır; Allah vadinden caymaz.

M.Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s