Home

eg

İstediğin gibi yaşa!

وَجَعَلُواْ لِلّهِ أَندَادًا لِّيُضِلُّواْ عَن سَبِيلِهِ قُلْ تَمَتَّعُواْ فَإِنَّ مَصِيرَكُمْ إِلَى النَّارِ

“Allah yolundan saptırmak için O’na ortaklar koştular. De ki: (İstediğiniz gibi) yaşayın! Çünkü dönüşünüz ateşedir.” (İbrahim 30)

Âyette geçen temetteû fiiline yapın, yararlanın, neşelenin, zevk alın anlamları verilmiştir. Hayatın bir imtihan olduğunu kabul etmeyen dünyadan başka bir hayatın varlığına inanmayan yahut gafleti sebebiyle bu inançtaymış gibi bir hayat yaşayan insanlar tarih boyu çoğunluğu oluşturmuşlardır. Kur’an’da yer alan peygamberli her kavmin öyküsü bu temayı vurgulamıştır. Oysa derin düşünülse herkes hayatın bir sahibi ve amacı olduğunu anlayabilecektir. Peygamberler ve ilahî kitaplar, tarih boyunca insanlığa varlığın sahibini tanıtmış, Yaratıcı’nın insandan ne istediğini öğretmiş ve gafletin yol açtığı sonuçlara karşı kitleleri uyarmışlardır. Kur’an, bu öğretmeyi karanlıktan aydınlığa çıkmak olarak tarif etmiştir. İlahî ışığa kavuşanların gönlünde iman aydınlığı doğmuş ve o ışığın rehberliğinde hayatlarını yaşayıp cennete gitmişlerdir. Gönlünde iman ışığı doğmamış kimseler ise, dünya hayatlarını, kendi karanlıkları içinde, kendilerince şen şakrak bir anlayışla yaşamayı, ahretteki kalıcı ikametlerini ise cehennem olarak  tercih etmişlerdir. Allah, adildir; her kuluna seçtiği ve emek verdiği yerin tapusunu elbette verecektir.

İnsan akıl sahibi bir canlı olarak yaratıldığına göre insanın varlık ve kendisi hakkında düşünmesi zorunludur. Hayat Allah tarafından yaratılmıştır ve baştan sona ilahî bir nimettir. İnsan bunun nedenleri üzerinde düşünüp Rabbine şükretmelidir. Lisanla teşekkürün yanı sıra emredilen ibadetleri yaparak, kulluğunu ortaya koyan her kişinin Allah’tan göreceği ikram ve izzet, üzerindeki nimetin artması ve cennete kadar uzayarak bir beka kazanması olacaktır. Nankörlüğün, isyanın ve körlüğün karşılığı ise, kişiyi cehenneme kadar sürükleyecektir. Çünkü güneşe bakıp güneşi inkâr edenin hak ettiği yer zindan olacaktır.

“O size istediğiniz her şeyden verdi. Allah’ın nimetini sayacak olsanız sayamazsınız. Doğrusu insan çok zalim, çok nankördür!” (İbrahim 34) Bu dünyada şu anda 7 milyarı aşkın insan olduğu ifade edilmektedir. Bunların tamamı Hakk’ı inkâr yahut tasdik etseler, Allahü Teâlâ’ya bunun ne kârı ne de zararı vardır. Allah, kullarına muhtaç değildir; ama tüm varlık Allah’a muhtaçtır.

Modern toplum pozitivizm, laiklik, ateist felsefe-sanat vb. fikri ve siyasi mülâhazalarla âdeta ‘ellerini peygamberlerin ağızlarına bastırmakta’ ve şöyle demektedirler: “Biz, size gönderileni inkâr ettik ve bizi kendisine çağırdığınız şeye karşı derin bir kuşku içindeyiz.” Onların bu tür sözleri ve yaşadıkları hayat, kazandım, başardım, benim, benim! dedikleri şeyler, ‘fırtınalı bir günde rüzgârın şiddetle savurduğu küle benzer. Kazandıklarından hiçbir şeyi elde edemezler.’   Müminlerin amelleri ise kaybolmaz; müminlere düşen Allah’a güvenmek ve tevekkülde sebat etmektir. İman edip iyi işler yapanlar, Rablerinin izniyle içinde ebedi kalacakları ve zemininden ırmaklar akan cennetlere yerleşeceklerdir. Allah’ın vaadi budur ve Allah dilediğini yapar!

Sonuç: Dünya hayatında iki kategori ve iki sonuç vardır, üçüncü bir yol ve sonuç yoktur: “(İnsanları) Allah yolundan saptırmak için O’na ortaklar koştular. De ki: (İstediğiniz gibi) yaşayın! Çünkü dönüşünüz ateşedir.” (İbrahim 30); “İman eden kullarıma söyle: Namazlarını dosdoğru kılsınlar, kendisinde ne alış-veriş, ne de dostluk bulunan bir gün gelmeden önce, kendilerine verdiğimiz rızıklardan (Allah için) gizli-açık harcasınlar.” (İbrahim 31)

M.Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s