Home

firavun 3

Firavun’dan öğrendiklerim (3)

يُر۪يدُ اَنْ يُخْرِجَكُمْ مِنْ اَرْضِكُمْ بِسِحْرِه۪ۗ فَمَاذَا تَأْمُرُونَ 

“Sizi sihriyle yurdunuzdan çıkarmak istiyor. Şimdi ne buyurursunuz?” (Şu’arâ 35)

Firavun, Hz. Musa’yı ve Hz. Harun’u tutuklatacak, hatta öldürecek bir güce sahipti. Hatta bunu yapmak da istiyordu. Firavun, konuyu hükumet üyeleriyle istişare ettiği toplantıda Hz. Musa’nın tebliğini ve gösterdiği mucizeyi kastederek şu değerlendirmeyi yapmıştı:

“Bu, doğrusu çok bilgili bir sihirbaz! Sizi sihriyle yurdunuzdan çıkartmak istiyor. Şimdi ne buyurursunuz?” (26/35-36); “Bırakın beni Musa’yı öldüreyim; (Kurtarabilirse) Rabbine yalvarsın! Çünkü onun dininizi değiştireceğinden yahut yeryüzünde fesat çıkaracağından korkuyorum.” (40/26)

Oluşmuş kültürü hedef alan her dini ve fikri hareket o kültürün politik ve entelektüel gücü tarafından, Firavun örneğinde olduğu gibi, ‘dini değiştirmek ve yeryüzünde fesat çıkarmak!’ olarak görülmüş ve şiddetli bir muhalefetle karşılanmıştır. Durum maalesef bugün de aynıdır!

Firavun ve hükumeti, Hz. Musa’nın, elinde taşıdığı asanın yere bırakılınca ejderhaya dönüşmesi ve elini koynuna sokup çıkarttıktan sonra ışıklı bir şekilde görülmesi mucizelerinin kaynağının Allah olduğunu takdir edememiş, büyücülük, sihirbazlık, hilekârlık olarak algılamışlardı. Hz. Musa’ya karşı çıkmak ve tezini çürütmek için de sihre karşı sihir yöntemiyle Hz. Musa’nın mucizelerini değersizleştirmek yolunu tutmuşlardı.

Firavun’un ve hükumetinin bu tutumu kendi içinde rasyonel bir tutarlılığa sahiptir. Savaşta, askeri güce karşı askeri güçle; düşüncede fikre, karşı fikirle; sihir ve hilekârlıkta, karşı sihir ve hilekârlıkla mücadele etmek aklîdir.

“Firavun şehirlere toplayıcılar gönderdi.” (26/53); “Firavun dedi ki: Bilgili bütün sihirbazları bana getirin!” (10/79) Firavun, Hz. Musa’nın tebliğini ilahî görmediği için, istişarenin sonucu olarak, memleketin dört bir yanından sihirbazlıkta kariyer yapmış bilgili insanları sarayına topladı, onlara maddi ve manevi vaatlerde bulundu. Firavun’un sihirbazlardan istediği Hz. Musa’nın mucizelerine karşı sihir gösterileriyle karşı çıkmaları ve onu çaresiz bırakmalarıydı.

Ne var ki, sihirbazların bilgisi ve ortaya koydukları şaşkınlık veren sihirbazlık örnekleri, yere bırakıldığında, Allah’ın izniyle ejderhaya (yahut büyük bir yılana) dönen Hz. Musa’nın asası tarafından tek tek yutuldu ve ortada sihir namına bir şey kalmadı; ejderha da herkesin gözü önünde derhal asaya rücu etti. Bilgili sihirbazlar, bu hayret verici hadisenin sihirbazlık olmadığını hemen anladılar.  Sihirbazlar secdeye kapanıp Hz. Musa’nın, Allah’ın izniyle gösterdiği mucize karşısında tövbe ile imana ererek, Firavun, hükumet üyeleri ve halkın huzurunda, “Âlemlerin Rabbine, Musa ve Harun’un Rabbine iman ettik” dediler. (Şu’arâ 47, 48) Bunun üzerine “Firavun, ben izin vermeden ona iman ettiniz, ha! Demek, size sihir öğreten büyüğünüz o! Ama şimdi bileceksiniz! Andolsun, ellerinizi ve ayaklarınızı çaprazlama kestireceğim, hepinizi astıracağım!” (Şu’arâ 49) Sihirbazlar, “Zararı yok, dediler; şüphesiz biz Rabbimize döneceğiz. Biz, ilk iman edenler olduğumuz için Rabbimizin hatalarımızı bağışlayacağını umarız.” (Şu’arâ 50, 51)

Sonuç: Mahir bir sihirbaz olarak gördükleri Hz. Musa’yı öldürmekle tebliğinin yok edilemeyeceğini takdir eden Mısır hükumeti, Firavun’un, Hz. Musa’nın öldürülmesi teklifine karşı çıkmıştı. Onlar, sihre karşı sihirle cevap vererek, bunu da toplumun gözü önünde, büyük bir meydanda yapmanın, doğmuş olan ‘âlemlerin Rabbi’ inancını ortadan kaldıracak yegâne yöntem olarak görmüştü. Firavun, istişarenin bir sonucu olarak, Mısır’ın her yanına adam salmış ve bilgili sihirbazları başkentte toplamıştı. Hz. Musa’ya karşı alınabilecek her türlü akli önlem alınmıştı; fakat Allah’ın murat ettiği değişim karşısında akıl ve onun tedbiri bir işe yaramamıştır! (M.Talat Uzunyaylalı)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s