Home

Cloncurry-avustralya

Din, düz bir çizgidir!

وَلَقَدْ اَرْسَلْنَا ف۪يهِمْ مُنْذِر۪ينَ

“Kuşkusuz, biz onlara uyarıcılar göndermiştik.” (Sâffât 72)

 

Din, dünyada başlayıp ahirete kadar uzanan ilahi bir caddedir. Sâffât Suresi bize kısa bir peygamberler tarihi sunarak bu caddeyi tanıtır. Din caddesinin kılavuzları olarak isimlerini zikredeceğimiz peygamberler, birbirini takip eden silsileler şeklinde insanlara gönderilmişlerdir. Tüm peygamberlerin ortak mesajı şu olmuştur:

“…yemin ederim ki, ilâhınız birdir. O, göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbidir…” (Sâffât 1-5)

Dünya din için yaratıldı; dünya din için bir yoldan ibarettir; felsefi, ideolojik, bilimsel başka bir yol, dini bir yol olamaz.  İlk insandan itibaren kıyamete kadar gelecek olan tüm insanlık, farkında olsunlar, olmasınlar, din caddesinin yolcularıdır.  Dinler ve Peygamberler, bu ana cadde üzerindeki menzillerden yahut otellerden ibarettirler. Esas olan ise yolculuktur. Din yolunun son menzili Hz. Muhammed (sv)’dir; din yolunun evrensel temsilini, kardeşleri olan diğer tüm peygamberler adına, Kuran ışığında, Resulullah (sav) yapmaktadır.

İlahi din yolunun ilk menzili Hz. Âdem’dir; din ondan Hz. İdris’e, ondan Hz. Nuh’a, ondan Hz. Hud’a, ondan Hz. Salih’e, ondan Hz. İbrahim’e, ondan Hz. Lût’a, ondan Hz. İsmail’e, ondan Hz. İshak’a, ondan Hz. Yakub’a, ondan Hz. Yusuf’a, ondan Hz. Eyyub’e, ondan Hz. Şuayb’a, ondan Hz. Musa’ya, ondan Hz. Harun’a, ondan Hz. Davud’a, ondan Hz. Süleyman’a, ondan Hz. Zülkifl’e, ondan Hz. Yunus’a, ondan Hz. İlyas’a, ondan Hz. Elyesa’ya, ondan Hz. Zekeriya’ya, ondan Hz. Yahya’ya, ondan Hz. İsa’ya, ondan Hz. Muhammed (sav)’e ulaşmıştır.

Diğer peygamberler kavimleri için gönderilirken son Peygamber (sav) kıyamete kadar gelecek olan tüm insanlara yol kılavuzu olarak görevlendirilmiştir.

Peygamberlerin tebliği Allah’ın görüşü olduğundan hiçbirinin ilahi mesajı diğerinden farklı değildir. Sadece yere ve zamana göre bazı farklılıklar oluşmuştur ki bu da gayet tabiidir; fakat amentü dediğimiz iman ilkeleri her peygamber tarafından tebliğ edilen yegâne gerçekliktir.

Din karşısında insanlık yekvücuttur: Rabbimiz, Kuran’da, ‘Elhamdülillâhi rabbül âlemin’ ilkesini bize öğretmiştir. O, bütün herkesin Rabbidir. Dinlerin aslı da Ona aittir. Tek, açık ve güvenli cadde olan İlahi dinin gayesi insanlara Allah teâlâyı tanıtmak ve ona kulluk yapılmasını sağlamaktır. Bu gaye Hz. Âdem’le başladı, bir peygamberden diğerine intikal ederek günümüze kadar geldi. Din caddesi kıyamete kadar açık bir yol olduğundan hiçbir kavim, din yolunda yürümekten geride kalamaz; otellerde kalanlar, dini gerilik içinde kalmaya mahkum olmuşlardır! Hz. Musa ve Tevrat’ta kalmak, Hz. İsa ve İncil’de kalmak, geride kalmaktır. Bu dinlere mensup kavimlerin kesintisiz olan din caddesinde yürümelerine devam edip Hz. Muhammed (sav)’e ve Kuran’a ulaşmaları zorunluyken, onların, din adamları, dini kurumlar ve oluşmuş kültürleri bu yürüyüşü gerçekleştirmelerine imkan vermemektedir.

Sonuç: Kuran’ı okuyup, son Elçisini ve yaptıklarını düşünüp kavrayanlar, koşarak Hazreti Resule ulaşmakta ve onunla birlikte yürüme saadetine erişmektedirler. Din caddesinin ulaşılacak son menzili İslam, Kuran ve Hz. Muhammed (sav) özelinde, Allah Teâlâ’dır. Bu caddeye çıkmış ve yürümeye başlamış (kulluk görevlerini yerine getiren) her fert ve kavim, din yolunun maksadı olan, Allah’a ulaşmıştır. Allah’ın rızası ve Cennet, din yolundaki önceki menziller olan Musevilik, İsevilik gibi menzillerde kalmaya devam edenlerin değildir, son menzil olan İslam evine doğru yürüyenlere aittir. Hidayet yolunun yolcuları olarak “Gönderilen bütün peygamberlere selam olsun; âlemlerin Rabbi Allah’a da hamd olsun!” (Sâffât 181, 182)

M. Talat Uzunyaylalı

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s