Home

Peygamberler ne için gönderildi ne için gönderilmedi?

وَكَمْ اَرْسَلْنَا مِنْ نَبِيٍّ فِي الْاَوَّل۪ينَ 

“Daha önceki milletlere nice peygamberler göndermiştik.” (Zuhruf  6)

Rabbimizin yeryüzündeki en büyük sosyal sistemi ‘Peygamberlik’ sistemidir. “Erselna / biz gönderdik” fiilini içeren çok sayıda Kuran ayetinde peygamberlerin ne için gönderildikleri ne için gönderilmedikleri açıklanmıştır.

Hak Teâlâ elçilerini niçin göndermiş ayetlerden bir kez daha görelim:

Peygamberler; Allah’ı tanıtmak, ilahi kitapları açıklamak, Hak dinin ve ahiretin şahidi, müjdecisi, duyurucusu ve uyarıcısı olmakla görevlendirildiler. (2/119)), (17/105), (33/45), (34/28), (35/24), (37/72), (42/48), (48/8), (53/46), (11/25), (15/10), (71/1)

Peygamberler; Allah’ın ayetlerini okuyup hedef kitleyi kötülüklerden arındırmak, Allah’ın Kitabını açıklamak, hikmeti talim edip bilmediklerini onlara öğretmek üzere gönderildiler. (2/151).

Peygamberler; Allah’ın izniyle, Allah adına kendilerine itaat edilmek üzere gönderildiler. (4/64), (4/79) Peygamberlere itaat edenler Allah’a itaat etmiş olurlar. (4/80)

Peygamberler, Allah Teâlâ’nın elçileridir; kavimlerine, şu telkini yapmış ve şu ikazda bulunmuşlardır: Allah’a kulluk edin, sizin ondan başka tanrınız yoktur… (7/59)

Peygamberler kavimleri ikna olsunlar diye Hak kitabın (Kuran) yanı sıra, Allah’ın izin vermesiyle, onlara mucizeler göstermek üzere de gönderilmişlerdir. (11/96), (13/38)

Allah, peygamber olarak, sadece erkekleri görevlendirmiştir. (12/109)

Peygamberlerin her biri, kendi ümmetinden önce nice ümmetlerin gelip geçtiği bir ümmete gönderilmiş, kendilerine vahyedilen Hak dini onlara okumuş, Rahman’ı inkâr etmemelerini, O’ndan başka tanrı olmadığını, kendileri gibi, sadece O’na tevekkül etmelerini öğreterek dönüşün de O’na olduğunu vurgulamışlardır. (13/30)

Allah’ın emirlerini iyice açıklasınlar diye her peygamber yalnız kendi kavminin diliyle gönderilmiştir. (14/4)

Allah Teâlâ, peygamberleriyle onlara vahyederek iletişim kurmuştur. Vahi yoluyla kendisiyle iletişim kurulmayan kimse peygamber değildir.(16/43)

Peygamberlerin görevi şu olmuştur: “Senden önce hiçbir resul göndermedik ki ona: Benden başka İlâh yoktur; şu halde bana kulluk edin, diye vahyetmiş olmayalım.” (21/25)

Peygamberler, toplumları içindeki bireylerdendir; onların da eşleri, çocukları dünyevi meşgaleleri vardır. (13/38); “Resulüm! Senden önce gönderdiğimiz peygamberler de yemek yerler, çarşılarda dolaşırlardı…” (25/20)

Sadece Kuran’da ismi anılanlar değil, Rabbimiz önceki milletlere de nice peygamberler göndermiştir. Peygamberlerin tebliği ettiği Hak kitap açık kanıtlara sahiptir. Bu kanıtlar ışığında insanlardan imanlı bir hayat yaşayıp adaleti yerine getirmeleri istenmiştir. (57/25), (51/38), (43/6) 

Peygamberliğin ve hak kitabın bazı soylardan devam ettirilmesi Allah’ın bir takdiri olarak gerçekleşmiştir. (57/26)

Hazreti Muhammed (sav) özelinde peygamberler, âlemlere rahmet olarak görev yapmışlardır. (21/107)

Peygamberler kavimlerine “Ey kavmim! Allah’a kulluk edin. Sizin için O’ndan başka bir tanrı yoktur. Hâlâ sakınmaz mısınız?” tebliğ ve ikazında bulunmak üzere gönderilmişlerdir. (23/23), (23/32)

Rabbimiz her millet için mutlaka bir uyarıcı peygamber gönderdiğini açıklamıştır. (35/24) “Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var, durumlarını sana bildirmediğimiz kimseler de var. Hiçbir peygamber Allah’ın izni olmaksızın herhangi bir ayeti kendiliğinden getiremez. Allah’ın emri gelince de hak uygulanır ve o zaman bâtılı seçenler hüsrana uğrayacaklardır.” (40/78)

Peygamberler ne için gönderilmediler:

Peygamberler, Hak din tebliğine inanmayıp cehennemi tercih edenlerin tercihlerinden sorumlu tutulmak üzere gönderilmediler. (2/119)

Peygamberler, Hak dine olumsuz cevap verenlere karşı bir sorumluluk taşımak ve kavimleri üzerine bekçilik yapmak üzere gönderilmemişlerdir. (42/48), (4/80)

Allah, peygamberlerini hedef kitlenin üzerine birer vekil olarak göndermemiştir.  (17/57)

Hiçbir peygamber Allah’ın izni olmaksızın herhangi bir ayeti kendiliğinden getirmemiştir. (40/78)

Sonuç: “Sonra biz peyderpey peygamberlerimizi gönderdik. Herhangi bir ümmete peygamberlerinin geldiği her defasında, onlar bu peygamberi yalanladılar; biz de onları birbiri ardından yok ettik ve onları ibret hikâyelerine dönüştürdük. Artık iman etmeyen kavmin canı cehenneme!” (23/44)

M. Talât Uzunyaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s