Home

Müslümanların 15 özelliği…

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيِ اللّٰهِ وَرَسُولِهٖ وَاتَّقُوا اللّٰهَؕ اِنَّ اللّٰهَ سَمٖيعٌ عَلٖيمٌ

“Ey iman edenler! Allah’ın ve Resulünün önüne geçmeyin. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah işitendir, bilendir.” (Hucurât – 1)

Allah, Müslümanların ahlakıyla doğrudan ilgilenmiş, birçok ayette, Müslümanların duygu düşünce tutum ve davranışlarının nasıl olması gerektiğini açıklamıştır. On sekiz ayetten ibaret olan Hucurât suresi Müslümanların şu ahlaki ilkelere sahip olmaları gerektiğini öğretir: 

1.Müslümanlar, Allah ve Resulüne saygı duyarlar; Allah din göndererek ne emretmiş ve Allah Resulü o dini nasıl temsil etmişse o şekilde yaparlar.

2.Müslümanlar, konuşurken seslerini yükseltmezler; bağırıp çağırarak konuşmazlar.

3.Müslümanların din yolunu Allah ve Hazreti Muhammed açmıştır. Müslümanlar bu yolda yürürler, Kur’an’ı ve Sünneti anlayıp uygulamaya çalışırlar. İleri geri konuşmazlar. Bu tutum ve davranışları tabii olduğundan kalpleri de ‘takva evi’ mertebesine yükselmiştir.

4.Müslümanlar dinledikleri her haberi doğru kabul etme yanlışına düşmezler. Harekete geçmeden önce o haberin doğruluğunu araştırırlar ki bu tedbir onları adaletsizlikten ve yanlış yapmaktan korur.

5.Müslümanlar Allah ve Resulünün öğrencileri olduklarından  küfür, fısk ve isyan nedir bilir ve bu çirkin hallerden uzak dururlar. 

6.Müminler arasında bir ihtilaf zuhur ettiğinde aralarını düzeltmeye çalışırlar. Şayet biri ötekine haksız yere saldırırsa, Allah’ın buyruğuna dönünceye kadar, mağdurun yanında yer alırlar. Bu sırada  çatışan tarafların aralarını adaletle düzeltmeye çalışır ve her işte de adaletli davranırlar.

7.Mümin diğer bir mümini kardeşi bilir. Her türlü ihtilafta kardeşlerin arasını düzeltmeyi önceler. Bilir ki, Allah’tan korkanları Allah esirger.

8.Müslüman erkek ve kadınlar, kimseyi alaya almazlar, kimseye lakap takmaz ve o lakapla hitap etmezler. 

9.Müslümanlar zanla hareket etmezler. Çünkü zan kesin bilgi değildir.

10.Müslümanlar kimsenin kusurunu araştırmazlar.

11.Müslümanlar kimseyi arkasından çekiştirmezler.

12.Müslümanlar bilir ki: Tüm insanlar Adam ve Havva’dan türemiş ve Allah tarafından kavim ve kabilelere ayrılmışlardır. Bu nedenle hiçbir milleti kınamaz ve ayıplamazlar.

13.Müminler, Allah’a ve elçisine itaat ederek, imanlarını kalbe yerleştirir ve amel-i salihle imanlarını güçlendirirler.

14.Müminler yeri geldiğinde Allah yolunda malları ve canlarıyla savaşırlar.

15.Müminler dinlerini Allah’tan (Kur’an) öğrenirler.

M.Talât Uzunyaylalı

https://wordpress.com/post/kuranufku.com/9790

https://wordpress.com/post/kuranufku.com/9790

One thought on “669. FİKİR / Hucurât

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s